
Likwidacja podręcznika [/quot/]Historia i Teraźniejszość[/quot/]
Pomysł usunięcia podręcznika do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" wzbudza kontrowersje. Plany likwidacji podręcznika i wprowadzenie zmian w podstawach programowych potwierdziła Dorota Łoboda, posłanka KO. Jak przyznała, natychmiastowe zmiany w doborze podręczników nie są możliwe, ale korekty przewiduje się m.in. na początek roku szkolnego 2024. Rezygnację z podręcznika HiT Dorota Łoboda oceniła jako "realną".

Mniej liczne klasy
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty proponuje likwidację kuratoriów oświaty i zmniejszenia liczebności klas a także wprowadzenia ocen opisowych w miejsce ocen cyfrowych. Eksperci wskazują, że dla optymalnej nauki klasy powinny liczyć maksymalnie 18 osób. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zaznaczyła, że wszystkie propozycje zawarte w dokumencie przygotowanym przez OSKKO poddawane są analizie a część postulatów, które znalazły się w projekcie OSKKO są zgodne ze zmianami, które zamierza wprowadzić ministerstwo.

Szafki w szkołach, elektroniczne podręczniki
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że uczniowie będą mieli także lżejsze tornistry. Podręczniki będą mogli zostawiać w klasach albo w szkolnych szafkach a także będą mogli skorzystać z elektronicznych wersji i wyświetlić książkę na komputerze, tablecie czy w telefonie.