Otwarcie boisk miało bardzo uroczystą oprawę. Do Czarnego zaproszono wielu gości, m.in. przestawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, ale największe wrażenie zrobiła kilkusetosobowa grupa rowerzystów, która przyjechała tu z Włocławka. Miłym gościem była też Katarzyna Kowalska, biegaczka, mistrzyni Europy, pochodząca z Wielgiego. Na jej sukcesy powoływano się często, zachęcejąc młodzież do uprawiania sportu. A warunki ku temu są teraz w Czarnem znakomite, co podkreślał Lech Śliwiński, dyrektor szkoły.
W gminie są trzy szkoły podstawowe (w Wielgiem, Zadusznikach i Czarnem), gimnazjum oraz samorządowe przedszkole. Szkoły w Zadusz-nikach i Czarnem mieszczą się w pałacach - budynkach starych, wpisanych do rejestru zabytków. W obu wykonano przed laty gruntowne remonty, które, na szczęście, nie naruszyły ich zabytkowego charakteru.
Gospodarzom szkoły w Czarnem - oprócz pragnienia, by chronić zabytek - przyświecała też myśl o unowocześnieniu placówki i jej rozbudowie o kompleks gimnastyczno-sportowy. I tak, kosztem prawie 800 tys. zł w 2003 r. zbudowana została sala sportowa. - Koszty te poniosła wyłącznie gmina - mówi wójt Tadeusz Wiewiór-ski - _W ubiegłym roku rozpoczęliśmy kolejną inwestycję - budowę zespołu boisk. Nasze wysiłki wsparł Totalizator Sportowy. _Na zbudowanie boisk do piłki nożnej, kosza, siatkówki oraz bieżni i innych sportowych urządzeń, wydano ponad 500 tys. - w tym udział Totalizatora to ok.166 tys. złotych.
Gdy już przecięto tradycyjną wstęgę, a ks. Henryk Wysocki, proboszcz parafii w Czarnem, poświęcił nowe obiekty, na boisko "wysypała się" młodzież. Oby sportowy duch, przywołany w tym dniu, już ich nie opuszczał...