Spis treści
Po kilkunastu miesiącach wysokich rat kredytów hipotecznych kredytobiorcy wyczekują już obniżki stóp procentowych, które właśnie pojawiły się na horyzoncie. I choć nie zapowiada się, że będą to duże obniżki to wiele osób wierzy, że to początek większych zmian.
Przeczytaj: Za to zapłacimy więcej w 2025 roku. Takie podwyżki nas czekają w nowym roku
O ile mogą spaść raty kredytów?
Kredytobiorcy z wypiekami śledzą decyzje dotyczące obniżki rat kredytów. Pierwsze spadki mają pojawić się niebawem. O ile mogą spaść raty kredytów - sprawdzamy w galerii poniżej.
Jakie oprocentowanie kredytu wybrać?
Jak wybrać oprocentowanie? Wiele zależy od naszej sytuacji. Przede wszystkim zaciągając kredyt hipoteczny warto aby rata nie przekraczała 30% miesięcznych dochodów. To gwarancja, że kredyt nie stanie się dla nas problemem.
Wybierając rodzaj oprocentowania musimy liczyć się z konsekwencjami. Przy oprocentowaniu zmiennym raty kredytu mogą spać, ale mogą też wzrosnąć i należy o tym pamiętać. Aktualnie oprocentowanie jest na dość wysokim poziomie, więc nie powinniśmy spodziewać się drastycznych podwyżek. Jednak jeszcze kilka lat temu kredytobiorcy przeżyli szok gdy ich raty z dnia na dzień wzrosły o 100%.
Raty stałe zostaną bez zmian
W ostatnich miesiącach kredytobiorcy stawiali jednak na kredyty ze stałą stopą procentową, przede wszystkim dlatego, że było ono niższe niż to z oprocentowaniem zmiennym.
W przypadku rat z oprocentowaniem stałym kredytobiorcy przez określony czas (5 lub 7 lat w zależności od umowy) nie mogą liczyć na obniżkę raty. To jednak nie koniec możliwości dla osób, które zaciągnęły swoje kredyty na stałe oprocentowanie. W takiej sytuacji rozwiązaniem dla tych kredytobiorców jest renegocjowanie umowy kredytowej lub refinansowanie kredytu.
W pierwszy przypadku należy złożyć wniosek do swojego banku. Druga opcja zakłada wzięcie nowego kredytu hipotecznego, dzięki któremu spłacane zostanie stare zobowiązanie. W tym przypadku kredytobiorca może otrzymać lepsze warunki kredytu - niższą ratę i mniejsze koszty całkowite.
