Jak już informowaliśmy, inowrocławianie w podeszłym wieku będą mogli korzystać z taksówek w celu załatwienia najpilniejszych spraw na terenie miasta, jak choćby dotarcia do lekarza czy urzędu. Zapłaci za to samorząd.
Pisaliśmy o tym tutaj
Oto pełna treść listu, który w tej sprawie przesłała nam Iwona Przybyła:
"Taksówka dla seniora" to świetny pomysł. Bardzo cieszy, że kolejne miasta wdrażają pomysł z Poznania, ale warto pamiętać o kilku kwestiach".
1. W Poznaniu polityka senioralna jest bardzo rozbudowana, a taksówka jest tylko jednym, dopełniającym elementem. Jakie to ma znaczenie dla Inowrocławia? Ogromne, bowiem z powodu braku innych rozwiązań systemowych, spójnej i aktywnej polityki senioralnej, przeznaczona kwota na taksówki może albo szybko się wyczerpać, albo zostać w niewłaściwy sposób wykorzystana.
2. W innych miastach to korporacje taksówkowe składają oferty i świadczą usługi. W przypadku Inowrocławia podano informację, że pieniądze mają pochodzić z funduszu dla organizacji pozarządowych, co rodzi dwa zasadnicze pytania:
primo, czy firma/korporacja ma zostać organizacją pozarządową, co jest wg mnie niezgodne z prawem,
secundo, czy fundusze na "eksperyment" taksówkowy zostaną odebrane organizacjom pozarządowym, które i tak co roku walczą o te środki, co byłoby to sprzeczne z interesem społecznym?
Wydaje się, że ktoś wie, że gdzieś dzwoni, ale nie wie, w którym kościele - tak często mawiają seniorzy, a mieszkańcy, którzy choć trochę znają miasto i ludzi dopytują: czy tej okazji nie można wykorzystać, by przywrócić darmową komunikację dla osób niepełnosprawnych, nie poruszających się samodzielnie, o co tak dzielnie walczył Ś.P. Wiesław Szczepański, a co nigdy nie powinno zostać zamiecione pod dywan i zapomniane!"
Katastrofa budowlana w centrum Inowrocławia [zdjęcia]