Zobacz także wideo: Morawiecki: Sytuacje na ulicach nie powinny mieć miejsca, będziemy im stanowczo przeciwdziałać
Tarcza branżowa
Rządowe wsparcie obejmie przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej. Pomoc ma pochłonąć ponad 1,8 mld zł z budżetu państwa. Rząd szacuje, że z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.
- Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące – dodał premier.
Tarcza branżowa - zasady
Jaką pomoc dla przedsiębiorców zapowiedziano w ramach tarczy branżowej? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił cztery rodzaje wsparcia w ramach nowej tarczy:
- zwolnienie ze składek ZUS za listopad,
- postojowe w listopadzie,
- 5 tysięcy złotych dotacji,
- zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok.
Zwolnienie ze składek ZUS będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy zanotowali spadek przychodu - w listopadzie musi być niższy o co najmniej 40% od analogicznego okresu zeszłego roku.
Z postojowego będzie można skorzystać w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie 2020 niższego o 40% rok do roku.
Dotacja 5 tysięcy złotych będzie przysługiwała w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie 2020 niższego o 40% rok do roku.
Zwolnienie z opłaty targowej będzie połączone z jednoczesną rekompensatą dla samorządów. - Budżet centralny bierze na siebie cały ciężar tego rozwiązania - ogłosił rząd.
Ponadto, rząd zapowiedział, że pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku. Jak informuje rząd, dzięki temu na kontach przedsiębiorców w tych miesiącach pozostanie 300 mln zł.
Cały czas można również skorzystać z rozwiązań pomocowych z pierwszej fali epidemii koronawirusa. - Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego - zapowiada rząd. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.
