
Najstarszy jest dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi. Ogłoszono go w 431 roku na soborze w Efezie. Jezus był już wtedy uznawany za współistotnego Bogu, stąd wyciągnięto wniosek, że Maryja jest Matką Bożą.

Dogmat o Maryi zawsze Dziewicy ogłoszono na synodzie laterańskim w 649 roku. Zgodnie z dogmatem, Maryja była dziewicą przed i w czasie urodzenia Jezusa, ale wielu chrześcijan uważa, że także później.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez wiele osób jest mylnie uważany za ten o jej dziewictwie. Odnosi się on jednak do tego, że Maryja od momentu, kiedy sama została poczęta, została obdarzona przez Boga szczególną łaską, a także nie dotyczył jej grzech pierworodny.
Tak naprawdę chrześcijanie już dużo wcześniej nie mieli wątpliwości co do nieskalanej świętości Maryi. Co ciekawe, dogmat po raz pierwszy został ogłoszony w 1439 roku na soborze w Bazylei. Sobór ten jednak unieważnił papież Eugeniusz IV po tym, jak uchwalono na nim dekret o wyższości soboru nad papieżem.
Niepokalane poczęcie NMP świętowano już w XV wieku, a w XVIII wieku 8 grudnia trafił na listę świąt obowiązkowych. Sam dogmat ogłoszono w 1854 roku.

Najmłodszym z dogmatów maryjnych jest dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny – ogłoszono go w 1950 roku. Zgodnie z nim, po zakończeniu ziemskiego życia, Matka Boża została wzięta do nieba razem z duszą i ciałem.