We wtorki, kiedy jest Dzień Interesanta, wielu rodziców przychodzi do Urzędu Miejskiego ze swoimi dziećmi. - Te dzieci siedzą na korytarzu - mówi Przemysław Zientkowski. - Wiadomo, że kiedy dzieci są szczęśliwe, to są głośne, a kiedy się nudzą, to są jeszcze bardziej głośne. Postanowiliśmy jakoś temu zaradzić.
Książeczkę w kilku kolorowych okładkach do wyboru pt. Edukacja Obywatelska dla Najmłodszych opracowały studentki edukacji obywatelskiej i bezpieczeństwa publicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod kierunkiem swojego wykładowcy, dr. Przemysława Zientkowskiego.
Autorzy rysunków z opisami to Angelika Ciepłuch, Dagmara Gwizdała, Lucyna Kowalska, Jagoda Książkiewicz, Joanna Linkowska, Kamila Oleksyn i Przemysław Zientkowski. Piękną okładkę opracowała kilkuletnia Klara Zientkowska. Przejrzeliśmy broszurę. Jest ekstra. Są fajne obrazki i krótkie informacja o gminie. Dzieci dowiadują się najważniejszych rzeczy o samorządzie, są one przedstawione w przystępny sposób. A do tego znajdziemy także naklejki herbów miast partnerskich dla Chojnic. Jest też kilka pytań do dzieci, jak np. czy wiecie, kto jest burmistrzem Chojnic. Czytelnicy uzyskują też wiedzę o wyborach. - W listopadzie na naszych zajęciach z edukacji obywatelskiej wpadliśmy na pomysł, by przygotować książeczkę dla dzieci - mówi Zientkowski.
- Skupiłyśmy się na podaniu zadań gminy, opierając się na ustawie o samorządzie gminnym - mówiła Joanna Linkowska. - Chciałyśmy, aby przedstawić dzieciom w prosty, ale też ciekawy sposób, za co odpowiadają władze gminy, ale również też to że ich rodzice tworzą wspólnotę samorządową. Chodzi głównie, by te dzieciaki już od najmłodszych lat wiedziały, co w ich mieście się dzieje i za co są odpowiedzialne władze. Dlatego też wspomnieliśmy także o wybieraniu władz i o tym, że osoby, które zakończyły 18 lat, mogą i przede wszystkim powinny głosować.
Jest też Kolorowanka Chojnicka. Opracował ją Olgierd Szopiński. Jest osiem obiektów przedstawionych samym konturem dla łatwego wypełniania. Jest m.in. Brama Człuchowska, fontanna, ratusz, kościół gimnazjalny i bazylika. - Wydaje mi się, że jest to ciekawa alternatywa dla dzieci, które się nudzą - mówi Szopiński. - Wydaje mi się, że dzieciom się spodoba.
Do książeczek dołączono też kredki. Dodajmy, Olgierd to uzdolniony rysownik, jest jeszcze uczniem II LO im. Władysława Andersa.
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? [LISTA ZMIAN]
Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP