Frank Gehry – słynny amerykański architekt o polskich korzeniach – już nieraz zachwycał świat swoimi niezwykłymi budynkami. Obok jego wieżowców, muzeów i innych budowli nie sposób przejść obojętnie, bo wyglądają jak żywcem wyjęte z filmu science fiction. Piękno czy kicz? Oceńcie sami.
Zobacz najbardziej niesamowite budynki Franka Gehry'ego:
Frank Gehry. Kontrowersyjny geniusz obsypany nagrodami
Frank Owen Gehry to nazwisko znane na całym świecie, jednak początki wielkiego architekta były skromne. Jego matką była emigrantka, polska Żydówka urodzona w Łodzi, zaś rodzina jego ojca pochodziła z Rosji. Sam Gehry (wtedy: Goldberg) urodził się w 1928 r. w Toronto w Kanadzie i spędził dużą część dzieciństwa w sklepie z narzędziami, gdzie pracowali jego dziadek i ojciec. To tu po raz pierwszy zafascynował się architekturą, budując ze skrawków drewna i innych materiałów miniaturowe miasta. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych młody Gehry zaczął studiować na wymarzonym kierunku, jednak o sławie nawet nie marzył – pracował m.in. jako kierowca ciężarówki i spiker radiowy oraz służył w wojsku.
- Gdzie są Rzym, Paryż i Wenecja? W Polsce! Te miejscowości znajdziesz w naszym kraju
- Te szalone budynki trzeba zobaczyć. Poznaj niezwykłe dzieła Erwina Wurma
- Niezwykłe budynki jak dzieła sztuki. Zobacz zachwycające popisy wyobraźni
- Nowe prawo budowlane. O tych zmianach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę domu
Kariera Gehry'ego wystrzeliła na dobre na przełomie lat 70. i 80. XX w., kiedy to powstały pierwsze kojarzone z nim niezwykłe projekty. Architekt zaczął od swojego własnego domu w Santa Monica, w którym zresztą mieszka do dzisiaj. Znakiem rozpoznawczym Gehry'ego stały się nietypowe bryły budynków oraz używanie rzadko wówczas stosowanych materiałów o „surowym” wyglądzie takich jak blacha, metalowa siatka czy niepomalowane drewno.
Zobacz niesamowite, wielokrotnie nagradzane budynki Franka Gehry'ego:
Dziś Gehry jest wielokrotnie nagradzanym architektem o międzynarodowej sławie. Jego budynki można podziwiać w prestiżowych punktach miast takich jak czeska Praga, amerykańskie Los Angeles i Chicago, włoska Wenecja, francuski Paryż oraz hiszpańskie Bilbao. Nie znaczy to jednak, że wszystkim się podobają. Dzieła Gehry'ego od lat budzą kontrowersje – artysta celowo nie dopasowuje ich do otoczenia, tylko stara się, by się wyróżniały, przykuwały wzrok. Ponieważ jednak na ogół są to budowle o ostrych, agresywnych, niespotykanych kształtach, wielu osobom się nie podobają.
