Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego zadaniem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz szeroko pojęta profilaktyka. W ramach leczenia uzdrowiskowego realizowane są zabiegi lecznicze przepisane pacjentowi.
Dofinansowanie sanatorium ZUS ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie skierowane jest do tych pacjentów, u których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Ważne jest, by leczenie sanatoryjne skutkowało dobrymi rokowaniami dla stanu zdrowia pacjenta.
Koniecznie przeczytaj:Te osoby mogą pojechać za darmo do sanatorium. Oto lista uprawnionych do bezpłatnego wyjazdu
Z programu rehabilitacji może skorzystać osoba zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musi być spełniony jeden z poniższych warunków:
- osoby, które mają ubezpieczenie w ZUS (osoby pracujące zawodowo),
- osoby, które pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- osoby, które pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. ZUS zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.
Lista chorób, które uprawniają do leczenia w sanatorium ZUS
W poniższej galerii zobaczcie, jakie choroby pozwolą nam skorzystać z leczenia sanatoryjnego ZUS:
