W polskim prawie funkcjonuje pojęcie przedawnienia długu, które teoretycznie daje szansę dłużnikowi na uniknięcie obowiązku zapłaty, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. W praktyce, aby doszło do przedawnienia, wierzyciel musiałby kompletnie zapomnieć o należności, co w rzeczywistości zdarza się niezwykle rzadko. Wierzyciele z reguły robią wszystko, co w ich mocy, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.
Jakie są zasady przedawnienia długu?
Wcześniej, zgodnie z polskim prawem, dług mógł przedawnić się po upływie maksymalnie 10 lat. Jednak zmiany wprowadzone w maju 2018 roku znacząco skróciły ten okres, pozwalając na przedawnienie długu już po 6 latach. W większości przypadków termin przedawnienia wynosi jednak 3 lata, co jest ważną informacją dla dłużników. Najdłuższy okres przedawnienia dotyczy pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne oraz długów dziedziczonych.
Długi, od których nie uciekniesz. Zobacz listę
Mimo że wiele osób może liczyć na przedawnienie swoich zobowiązań finansowych po pewnym czasie, istnieje kategoria długów, które nie podlegają przedawnieniu. To oznacza, że bez względu na upływ czasu, dłużnik pozostaje zobowiązany do ich spłaty. W poniższej galerii przedstawiamy, które długi są wieczne i wymagają regulacji niezależnie od okoliczności.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?