Przy decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofaniu leku z obrotu najczęściej dotyczy to wadliwej partii lub kilku, a nie wszystkich dostępnych leków o danej nazwie. Oczywiście sytuacje wycofania wszystkich serii też się zdarzają ale dużo rzadziej.
Decyzje o wycofaniu leku z obrotu często zapadają po tym jak producent poinformuje GIF o wadach produktu, między innymi zanieczyszczeniu leku lub błędnej informacji na ulotce.
Koniecznie przeczytaj: Tych leków lepiej nie łącz z kawą! W niektórych przypadkach będziesz zaskoczony
W sytuacji, gdy posiadamy w domu lek, który został wycofany w pierwszej kolejności musimy sprawdzić serię i datę ważności. Jeśli te dane pokrywają się z tymi w informacji wydanej przez GIF nie powinniśmy go zażywać i szczegółowo zapoznać się z komunikatem GIF. Wycofany lek można zwrócić do apteki.
Oto najnowsza lista wycofanych z obrotu leków
W poniższej galerii sprawdźcie, jakich leków lepiej nie zażywać ze względu na wycofanie ich z obrotu przez GIF:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny to instytucja, która zajmuje się:
- Wycofaniem, wstrzymaniem, zastosowaniem produktów leczniczych w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko-medycznych.
- Wstrzymania lub wycofania produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.
- Nadzór prowadzi również pełną kontrolę nad udzielaniem, zmianami, cofnięciami, odmową udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, wytwarzaniem produktów leczniczych, reklamą leków.