W związku z sytuacją na rynku gazu i wiążącymi się z nią podwyżkami cen, sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Zakłada ona wprowadzenie dodatku gazowego, a także zamrożenie cen gazu. Ma to sprawić, że podwyżki będą mniej odczuwalne.
Dodatek gazowy w 2023 roku
Dodatek gazowy przeznaczony jest dla gospodarstwo domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych. Dodatek będzie miał formę zwrotu podatku VAT, który od 1 stycznia wrócił do poziomu 23% (w ubiegłym roku, w ramach tarczy antyinflacyjnej, wynosił 0%).
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatek gazowy? Czy trzeba składać wniosek? Szczegółów szukaj w galerii:
Zgodnie z szacunkami, z dodatku skorzysta około 300 tys. gospodarstw domowych. Koszt tej refundacji szacowany jest na około miliard zł.
Zamrożenie cen gazu 2023 - o co chodzi?
Kolejnym mechanizmem, mającym złagodzić skutki podwyżek, jest zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Mechanizm ten polega na utrzymaniu cen na poziomie 200,17 zł/MWh, czyli tych obowiązujących w ubiegłym roku.
Ceną maksymalną są objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.
