
Kiedy wygasa prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ?
Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ kończy się, gdy wygasa obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieje się tak w przypadku:
- ustania stosunku pracy (np. kończy się umowa o pracę);
- zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
- osób zatrudnionych, które pozostają na urlopie bezpłatnym;
- zakończenia nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub na studiach;
- zawieszenia prawa do renty socjalnej.

Co zrobić, gdy wygasa prawo do leczenia?
Jeżeli prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wygasło a pacjent chce nadal korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, należy uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia. Możliwe jest ubezpieczenie dobrowolne w ramach NFZ, zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy lub skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego osoby bliskiej. Jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, w przypadku braku prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, za wszelkie udzielone usługi medyczne płaci pacjent.

Kto płaci za leczenie nieubezpieczonego?
W przypadku braku prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej, za udzielone świadczenia medyczne płaci pacjent. Czyli koszty swojego pobytu w szpitalu w całości ponosi osoba nieubezpieczona.

Ile kosztuje leczenie na SOR?
Leczenie na NFZ przysługuje tym, którzy opłacają składkę zdrowotną. W przypadku braku ubezpieczenia, samo przyjęcie na SOR i rozmowa z lekarzem to opłata od 150 do 400 złotych. Dodatkowo każda godzina spędzona w szpitalu to koszt od 60 do 100 złotych. Kolejne koszty są uzależnione od problemu zdrowotnego.