Spis treści
Wczesne objawy raka - te oznaki pojawiają się najczęściej
Rak może dawać różne objawy, które zwykle są niejasne i mylące. Zwłaszcza zimą, gdy wiele osób choruje i czuje się gorzej, łatwo przeoczyć ważne sygnały lub przypisać je innym dolegliwościom. Jeśli objawy nie ustępują, mogą oznaczać, że w organizmie dzieje się coś poważniejszego.
To Cię może zainteresować
Organizm często nie daje silnych i oczywistych sygnałów, że dzieje się coś nie tak. Rozwój nowotworu w organizmie to długotrwały proces, który zajmuje najczęściej od 5 do nawet 10 lat.
Niemal połowę wszystkich zgonów na świecie powodują zaledwie dwie przyczyny – choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory złośliwe. Liczba zachorowań na raka wciąż wzrasta a jednymi z najbardziej śmiertelnych rodzajów nowotworów są rak płuc i rak trzustki.
Rak w początkowej fazie często nie daje wyraźnych objawów albo powoduje dolegliwości, które łatwo przeoczyć lub zlekceważyć.
Najczęstsze objawy raka
Ogólne objawy raka pojawiają się najczęściej już w zaawansowanym stadium choroby. Są to:
przewlekłe osłabienie,
spadek wydolności fizycznej,
chudnięcie bez istotnej przyczyny,
bóle (często kości),
obfite nocne poty,
gorączka.
Wczesne zdiagnozowanie raka ma kluczowe znaczenie - wcześnie wykryty rak jest najczęściej uleczalny. Niestety zdecydowana większość przypadków nowotworu jest diagnozowana zbyt późno.
Te objawy raka łatwo pomylić z przeziębieniem
Niektóre objawy raka wyglądają jak zwykłe przeziębienie lub dolegliwości żołądkowe. Infekcje, szczególnie w sezonie zimowym, mogą powodować złe samopoczucie i takie objawy, jak ból, chrypka, kaszel, zmęczenie czy nocne poty. Większość z tych objawów ustępuje po około kilku czy kilkunastu dniach. Jednak lekarze potwierdzają, że niektóre z objawów mogą oznaczać poważniejszą chorobę.
Niektóre objawy raka mogą przypominać przeziębienie. Specjaliści wymieniają ważne sygnały, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Sprawdź to teraz w naszej galerii: