
Nasze babki wiedziały, jak leczyć popularne dolegliwości. Zioła były w każdej domowej apteczce. Nie każdy jednak może stosować zioła, aby poprawić swoje samopoczucie.
Są takie lekarstwa natury, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Poznaj te zioła w dalszej części galerii >>>

Dziurawiec
Dziurawiec stosuje się na dolegliwości trawienne, kamicę moczową czy problemy z drogami żółciowymi. Wzmacnia żołądek i pomaga zregenerować wątrobę. Stosując to ziele, należy unikać słońca, w przeciwnym razie może dojść do poparzeń słonecznych (dziurawiec zwiększa wrażliwość organizmu na promieniowanie UV). Może też wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, np. osłabiać działanie środków przeciwnowotworowych czy przeciwwirusowych.

Naparstnica
Naparstnica to ziele bogate w glikozydy – substancje, które niezwykle korzystnie wpływają na pracę serca. Rozszerzają naczynia wieńcowe, wzmacniają serce, regulują ciśnienie tętnicze i chronią przed zatorami żylnymi. Naparstnica wchodzi w skład wielu leków na niewydolność krążenia.
Ziele bardzo łatwo jest przedawkować, co w skrajnych przypadkach kończy się zatrzymaniem akcji serca. Zatrucie naparstnicą objawia się szumem w uszach, sinicą, dusznościami, a także porażeniem mięśni.

Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i żółciotwórcze. Stosowany wewnętrznie pobudza trawienie i poprawia perystaltykę jelit, zwalcza zaparcia, wzdęcia i objawy niestrawności.
Okłady z krwawnika przyspieszają gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń. Stosowanie tego ziela powinno się jednak konsultować z lekarzem. W nadmiarze jest bardzo toksyczne – wywołuje silne bóle głowy i pobudzenie nerwowe.