
Pokrzywa
Pokrzywa to popularne ziele o działaniu moczopędnym. Obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Pomoże przy nadmiernym wypadaniu włosów czy stanach zapalnych skóry, przyspiesza gojenie się ran. Jest wsparciem w leczeniu kamicy moczowej, dny moczanowej i niektórych chorób reumatycznych.
Długotrwałe stosowanie pokrzywy (np. powyżej 3 tygodni) może skutkować nadmiernym wypłukiwaniem witamin i minerałów z organizmu. Pokrzywa (tak jak inne zioła o działaniu moczopędnym) jest też niewskazana, jeśli stosujemy leki obniżające ciśnienie, chorujemy na cukrzycę oraz przewlekłe choroby nerek. Może nasilać objawy schorzeń lub nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze.

Aloes
Wśród udowodnionych naukowo właściwości aloesu można wymienić m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdemencyjne. Miąższ z aloesu wspomaga leczenie chorób jelit, a także zapobiega cukrzycy. Długotrwałe stosowanie preparatów z aloesu niedokładnie oczyszczonego z lateksowej otoczki występujących pod skórką liści może skutkować podrażnieniem jelit.
Dodatkowo badania przeprowadzone na myszach udowodniły poronne działanie aloesu – z tego powodu nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży.

Lukrecja
Lukrecja może nawet zapobiegać rozwojowi czerniaka skóry. Słynie ze swoich bakteriobójczych właściwości, które wykorzystywane są m.in. w profilaktyce próchnicy. Czasem stosowanie lukrecji może być niebezpieczne – dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z chorobami wątroby i nerek.
Lukrecja może podnosić ciśnienie tętnicze, dlatego też jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej stosowana jest także ciąża. Lukrecja podobnie jak ruta, aloes i jałowiec, wykazuje właściwości poronne.

Prawoślaz
Prawoślaz przy długim stosowaniu powoduje niedobór witamin i minerałów,nSpowodowane jest to tym, ze śluzy, które zawiera ta roślina, utrudniają wchłanianie.