
Słowiki
Słowiki odlatują z Polski na przełomie sierpnia i września, wybierają się w podróż do Afryki. „Gniazda buduje w zacienionym miejscu na ziemi, wśród gęstych roślin, np. jeżyn lub pokrzyw. Kształtuje je ze zbutwiałych liści i traw, a wyściółkę sporządza z delikatnych korzonków. Żywi się owadami, a dietę uzupełnia nasionami i owocami. Trudno o piękniejszy śpiew, na szczęście – śpiewa nie tylko nocą, ale i za dnia” – podaje portal e-puszcza.pl.

Jerzyki
Jerzyki odlatują już na początku sierpnia i wybierają się do Afryki. Żywią się tylko owadami chwytanymi w locie. Każdego dnia muszą przelecieć 1000 km, by nakarmić siebie i pisklęta. To dlatego można powiedzieć, że sprawne skrzydła żywią jerzyka.
– Jerzyk jest chyba najpożyteczniejszym ptakiem w mieście, kto tego nie rozumie, to będzie tępił komary, meszki i inne dokuczliwe owady trującą chemią, co jest kosztowne, nieskuteczne i bardzo szkodliwe dla środowiska – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Błotniaki
Dorosłe błotniaki odlatują w połowie sierpnia, a trochę później w podróż wyruszają młode osobniki. Podróżują do Afryki, ewentualnie do cieplejszych krajów Europy.
Jak wyjaśnia portal Kraina Niezwykłości „błotniaki stawowe nie są ptaki stadnymi, jak w przypadku większości ptaków drapieżnych, nie zobaczymy ich zgromadzonych w wielkiej kolonii. Można to dostrzec również podczas gniazdowania, ponieważ poszczególne gniazda położone są w pewnej odległości od siebie. Rodzice bronią swojego terenu przed nieproszonymi gośćmi – również przed innymi błotniakami.”

Gęś gęgawa
Gęsi gęgawy, podobnie jak szpaki, odlatują z Polski na dosyć krótkie wakacje. Wyruszają w podróż między październikiem, a nawet grudniem i wracają w lutym i marcu. Przebywa na południu Europy.
„Samce i samice gęgawy nie różnią się upierzeniem. Mają szarobrunate ubarwienie z poprzecznym prążkowaniem. Brzuch i podogonie są białe, a dziób i nogi różowe. Gęgawy łączą się w pary na całe życie, a gdy jedna z nich zginie druga pozostaje już samotna” – informuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.