
Las to bardzo zróżnicowane miejsce. Podczas spaceru można w nim spotkać m.in. te ptaki >>>

Dzięcioł duży
W Polsce jest najliczniej występującym dzięciołem. Podstawą jego diety są larwy, które wyciąga mocnym, dłutowatym dziobem spod kory drzew. Kiedy brakuje larw, np. zimą, zjada też nasiona sosny. Jeśli u podstawy pnia sosny dostrzeżemy kupkę łusek szyszek, prawdopodobnie wyżej na tym drzewie grasuje dzięcioł i ma swoją „kuźnię”, czyli szczelinę w korze, w które wkłada szyszki, aby dobrać się do nasion.

Sikora bogatka
To największa z polskich sikor. Jest też najbardziej rozpoznawalna, bo licznie odwiedza karmniki i spotkać ją można w wielu miejscach, wiele jest ich w lasach i zadrzewionych miejscach. Uwielbia owady, zjada zarówno jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. W sezonie zje ich nawet 3 miliony, to bardzo dużo jak na tak małego ptaszka.

Kos
Nietrudno spotkać go nie tylko w lesie, ale też w parku, czy nawet ogrodzie. Szybko biega po ziemi. To czarny ptak, z charakterystycznym, żółtym dziobem. Co ciekawe, np. w Australii ptaki te są uważane za szkodniki, ponieważ przyczyniają się do szkód rolniczych. Zarówno tam, jak i we Francji urządza się polowania na kosy.