MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te ptaki spotkasz podczas spaceru w lesie. Ile z nich uda ci się zaobserwować?

Justyna Madan
Justyna Madan
Lubi sobie pośpiewać, w ciągu dnia odzywa się nawet 2000 razy! Mieszka głównie w lasach, dlatego łatwiej jest ją tam spotkać., ale nie należy do płochliwych ptaków, więc może też wpaść z wizytą do naszego ogrodowego karmnika. Swoje gniazda zięby przykrywają mchem i pajęczynami, więc trudno je wypatrzyć. Są jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, to one wówczas śpiewają najgłośniej.
Lubi sobie pośpiewać, w ciągu dnia odzywa się nawet 2000 razy! Mieszka głównie w lasach, dlatego łatwiej jest ją tam spotkać., ale nie należy do płochliwych ptaków, więc może też wpaść z wizytą do naszego ogrodowego karmnika. Swoje gniazda zięby przykrywają mchem i pajęczynami, więc trudno je wypatrzyć. Są jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, to one wówczas śpiewają najgłośniej. pixabay.com
Spacer po lesie o każdej porze roku to idealna okazja, aby zaobserwować żyjące tam różne ptaki. A jest co obserwować, ponieważ w polskich lasach gniazduje nawet kilkadziesiąt gatunków ptaków. Część z nich spotykamy również w parkach czy ogrodach, ale niektóre wybierają tylko miejsca zalesione i jest im tutaj najlepiej. Ile ptaków uda ci się spotkać podczas jednego spaceru?

Spis treści

- Różnorodność i liczba ptaków, które zamieszkują nasze otoczenie, zależy od tego, czy znajdą w nim pożywienie oraz schronienie lub miejsce na założenie gniazda. Warto zadbać, by nasze przydomowe ogrody były jak najbardziej zróżnicowane biologicznie, jak polskie lasy. Im bardziej zróżnicowane otoczenie, tym więcej gatunków ptaków będzie w nim przebywać zarówno latem, jak i zimą – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Zobacz: Te ptaki mieszkają w polskich lasach

Świat bez ptaków nie wyglądałby tak samo?

– Ptaki zjadają olbrzymie ilości owadów, ale też drobnych gryzoni – to znakomita funkcja pełniona w ekosystemie. Rzecz jasna same też są zjadane – bo materia i energia muszą krążyć – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak dodaje prof. Tryjanowski, ptaki są odpowiedzialne za rozsiewanie wielu roślin. – To nazywa się „ornitochoria”. Te rośliny są nam doskonale znane: cis, bez koralowy, głóg, dzikie śliwy i mnóstwo innych. Także przez ptaki żyjące tuż koło nas (kwiczoł, kos, rudzik) pomagają w rozsiewaniu. A jeśli spojrzymy na sójkę, która roznosi żołędzie, to można powiedzieć, że wręcz przekształca otwarte przestrzenie w lasy – zauważa ekspert.

Leśnicy podkreślają natomiast, że rola ptaków w lasach jest nieoceniona. To zdecydowanie sprzymierzeńcy ludzi w ochronie przyrody. Jak podają Lasy Państwowe „w polskich lasach występuje i zwykle gniazduje ponad 130 gatunków ptaków”.

– Żerujące na obrzeżach terenów leśnych szpaki w znaczący sposób przyczyniają się do niwelowania liczebności pędraków chrabąszcza majowego, który stanowi duże zagrożenie dla drzewostanów – wyjaśnia Jarosław Mydlak, leśniczy leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska.

Do kolejnych leśnych sprzymierzeńców można zaliczyć dzięcioły, które zajadają się kornikami i wieloma innymi szkodnikami, które mogą pogarszać stan lasu. Ponadto w dziuplach dzięciołów chowają się też inne ptaki, czy ssaki.

Ptaki równoważą również liczebność owadów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla drzewostanów. Ptaki drapieżne i sowy z kolei żywią się myszowatymi, a te potrafią wyrządzić wielkie szkody w uprawach czy szkółkach. Kruki i ptaki szponiaste można nazwać pomocą sprzątającą, ponieważ pozbywają się zalegającej padliny.

Tajemnicze wnętrze lasu

Las pełen jest niespodzianek, tętni życiem od runa po korony drzew. Spotkamy tutaj przeróżne formy życia, można je obserwować godzinami, a i tak nie uda nam się zobaczyć wszystkiego. Skoro już wybraliśmy się do lasu i poza leśną kąpielą, chcemy też poobserwować przyrodę, ptaki będą ku temu wdzięcznym obiektem, bo poza wrażeniami wizualnymi dostarczą nam też efektów dźwiękowych.

Ptaki, które można spotkać w lesie, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tam zarówno te najmniejsze, jak np. sikorki, po drapieżne jastrzębie. Powita nas sójka, która będzie ostrzegać swoich towarzyszy przed intruzem wkraczającym na leśne ścieżki. Z oddali usłyszymy charakterystyczne stukanie, to dzięcioł. Wypatrzyć go nie jest tak łatwo, trzeba czasem mocno zadrzeć głowę, ale warto spróbować.

Nie przeszkadzajmy im jednak, nie straszmy, chodźmy wyznaczonymi ścieżkami i nie zbaczajmy z nich, aby ptaki mogły czuć się w miarę możliwości, jak najbardziej spokojne. Bardzo ważna jest ochrona ptasich siedlisk, leśnicy budują im domki oraz karmniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te ptaki spotkasz podczas spaceru w lesie. Ile z nich uda ci się zaobserwować? - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska