Te urządzenia pożerają prąd w trybie czuwania. Wyjaśniamy - ile płacisz za zapaloną kontrolkę

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Oszczędzanie prądu, szczególnie teraz będzie miało dla nas duże znaczenie. To zysk dla naszych portfeli i działanie ekologiczne, więc ma same plusy. Wiele urządzeń w domu zostawiamy podłączone do prądu, nawet gdy z nich nie korzystamy. To oczywiście wygoda, ale i zwyczajne marnotrawstwo. Wiele urządzeń pobiera prąd w trybie czuwania. Zobacz, które urządzenia warto wyłączyć z gniazdka. Lista urządzeń, które pobierają prąd w trybie czuwania na kolejnych zdjęciach >>>
Oszczędzanie prądu, szczególnie teraz będzie miało dla nas duże znaczenie. To zysk dla naszych portfeli i działanie ekologiczne, więc ma same plusy. Wiele urządzeń w domu zostawiamy podłączone do prądu, nawet gdy z nich nie korzystamy. To oczywiście wygoda, ale i zwyczajne marnotrawstwo. Wiele urządzeń pobiera prąd w trybie czuwania. Zobacz, które urządzenia warto wyłączyć z gniazdka. Lista urządzeń, które pobierają prąd w trybie czuwania na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Oszczędzanie prądu, szczególnie teraz będzie miało dla nas duże znaczenie. To zysk dla naszych portfeli i działanie ekologiczne, więc ma same plusy. Wiele urządzeń w domu zostawiamy podłączone do prądu, nawet gdy z nich nie korzystamy. To oczywiście wygoda, ale i zwyczajne marnotrawstwo. Wiele urządzeń pobiera prąd w trybie czuwania. Zobacz, które urządzenia warto wyłączyć z gniazdka.

Zobacz także: Kujawsko-Pomorskie. Najtrudniejsze pytania z egzaminu na prawo jazdy. Na nich oblewa najwięcej osób
Zobacz także: Takie akcje robią "Janusze" parkowania w Bydgoszczy. Nie da się przejść ani przejechać [zdjęcia]

Mamy w domy sprzęty elektroniczne, których wyłączenie z prądu nie wchodzi w grę, jak lodówka. Jednak większość sprzętów używamy zdecydowanie rzadziej. A ile z nich wyłączamy z prądu, gdy ich nie używamy? Ze względu na wygodę zostawiamy wiele sprzętów w trybie czuwania, dzięki czemu szybciej je włączmy, gdy potrzebujemy.

Tryb czuwania w ciągu dnia może sprawić, że za "nie używanie" danego urządzenia zapłacimy więcej niż za faktyczne jego działanie. Dla przykładu telewizor na trybie czuwania jest około 20 godzin w ciągu dobry, a w trybie użytkowania raptem 4 godziny. Często okazuje się, że za używanie telewizora więcej płacimy za czas gdy z niego nie korzystamy!

Są urządzenia, które zaraz po użyciu wyłączamy z prądu, przykładem może być suszarka do włosów, żelazko czy prostownica. Ale inne nieużywane urządzenia też moglibyśmy wyłączać, bo jak się okazuje wiele urządzeń czerpie energię także w trybie czuwania.

Oto lista urządzeń, które odłącz od prądu, gdy nie używasz

W poniższej galerii sprawdźcie, które urządzenia warto wyłączać i ile możemy na tym zaoszczędzić. Gwarantujemy, ze będziecie zaskoczeni!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
colombo
Są urządzenia, które posiadają pamięć i muszą mieć zasilanie. Wszelkiego rodzaju programatory też.
T
Tomasz Nowakowski
Kto liczył te głupoty? Np. tv konsumuje w trybie czuwania między 0,5 a 3W. Średnia ilość energii to 1,3W. 1,3Wx24hx365 dni w roku = ok. 11 kWh w ciągu roku. Oznacza to koszt około 7,7 PLN ROCZNIE. Nawet zakładając najgorszy scenariusz i najwyższą konsumpcję prądu i podwyżkę do 2 PLN za kWH to zużycie wyniesie 52 złote a jeszcze nie dobiliśmy chyba nawet do złotówki za kWh. Reszty głupot nawet nie komentuję - zwłaszcza straszliwych diodowych zegarków w mikrofalówkach.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie