Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te zachowania pogrążą cię na rozmowie kwalifikacyjnej. „Będziecie żałowali, jeśli mnie nie zatrudnicie”

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Możesz mieć najlepsze CV, ale na nic się zda, jeśli źle wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz w galerii 20 zachowań na rozmowie kwalifikacyjnej, które mogą cię pogrążyć. Tego nie mów i nie rób >>>>>
Możesz mieć najlepsze CV, ale na nic się zda, jeśli źle wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz w galerii 20 zachowań na rozmowie kwalifikacyjnej, które mogą cię pogrążyć. Tego nie mów i nie rób >>>>>pixabay.com
Idealne CV, które przyciągnęło uwagę pracodawcy, może zostać w jednej chwili przekreślone przez nieprofesjonalne zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jedna wpadka i nici z naszej wymarzonej pracy. Zobacz, czego lepiej nie mówić i robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Takie zachowanie nie spodoba się rekruterowi.

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie z kandydatem do pracy, zainicjowane przez rekrutera, który wytypował daną osobę spośród wielu innych zgłoszeń na podstawie przesłanego CV. Taka formalna rozmowa ma jeden cel — sprawdzić, czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Pracodawca chce Cię poznać i zweryfikować informacje zawarte w Twoim CV, a Ty masz szansę ocenić ofertę firmy. Z reguły rozmowa o pracę trwa od 30 do 60 minut. Wszystko zależy od tego, do jakiej firmy aplikujesz i z jaką branżą związana jest Twoja kariera. Mimo że godzina rozmowy brzmi wyczerpująco, to właśnie tyle potrzeba, by zadać wszystkie pytania. A bywa, że jest ich sporo. Jak pokazują badania, najczęściej rekruterzy zadają od 5 do 10 pytań.

Moment, w którym rekruter wita się z kandydatem, oznacza start rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo ważne jest, by od pierwszych chwil sprawiać wrażenie osoby życzliwej, kulturalnej i profesjonalnej. Już na tym etapie można popełnić gafę, a pierwsze dobrze wrażenie można przecież zrobić tylko raz.

Jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy rekruter przywita się z Tobą, podając rękę, odwzajemnij uścisk dłoni. Staraj się nie odwracać wzroku. Uśmiechnij się lekko i pewnym krokiem wejdź do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Bądź kontaktowy i otwarty, bo od tego zależy, jak rekruter będzie Cię postrzegał. Po powitaniu nastąpi już właściwa faza rozmowy kwalifikacyjnej. Kiedy wejdziesz na spotkanie, poczekaj aż gospodarze wskaże nam miejsce do siedzenia. Następnie usiądź wygodnie, ale w normalnej pozycji, tak by nie zwracać za bardzo uwagi.

Rozmowę zacznie rekruter, który prawdopodobnie wciągnie Cię na początku w small talk, żeby przełamać pierwsze lody. Zapewne opowie też krótko o stanowisku i o firmie. Potem będzie zadawał pytania związane z Twoim doświadczeniem, umiejętnościami, wiedzą i nastawieniem do pracy.  Na końcu spotkania będziesz miał możliwość wypytać rekrutera np. o terminy związane z rekrutacją czy o szczegóły na temat funkcjonowania firmy. Pamiętaj, gdy pada zdanie „Czy masz do nas jakieś pytania?”, zawsze odpowiadaj twierdząco. 

Możesz mieć najlepsze CV, ale na nic się zda, jeśli źle wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej.

- Przed wysłaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca może sprawdzić również Twoje media społecznościowe. Aż 54 procent rekruterów przyznaje, że zdarzyło im się wyeliminować kandydata po zapoznaniu się z jego aktywnością w internecie. Upewnij się, że Twoje CV jest zgodne z informacjami, które można znaleźć na Twój temat w sieci – zaznacza Marta Rojewska ekspertka kariery w InterviewMe.

Nie wszyscy kandydaci zdają sobie sprawę, że na rozmowie o pracę oceniane są nie tylko ich kompetencje i merytoryczne odpowiedzi, ale również zachowanie i kultura. Rozmowa o pracę jest sprawdzeniem nie tylko umiejętności zawodowych, ale i zasad savoir-vivre’u.

Zobacz w galerii, jakie zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą cię pogrążyć:

Uważaj też na odpowiedni język ciała. Druga osoba zwróci uwagę na elementy Twojego zachowania, których możesz nie być świadomy. Za nasze decyzje często odpowiadają emocje i dotyczy to również rekruterów. Wrażenie, które po sobie zostawisz, może mieć wpływ na to, czy dostaniesz ofertę pracy, czy nie. 

Co zatem zrobić, by nasz obraz w oczach rekrutera był jak najlepszy? Przede wszystkim należy nie popełniać podstawowych błędów.

*****
Czytaj także:

  1. Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Czego najbardziej obawiają się firmy? Co czeka pracowników?
  2. Pracowników zdalnych czekają duże zmiany od kwietnia 2023. To nowe obowiązki pracownika i pracodawcy
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska