Czym jest kultura osobista? Dobre maniery są zawsze w cenie
Pomaganie innym, uprzejmość, życzliwość, punktualność. Te zachowania przypisywane są osobom charakteryzującym się kulturą osobistą. Czym właściwie jest kultura osobista?
Jak mówi definicja, jest to cecha, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Jest ona pewną trwałą właściwością określającą zachowania człowieka niezależnie od czasu, miejsca i okoliczności.
Te zachowania świadczą o braku kultury. Tak możesz popełnić ogromny nietakt
Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać norm i obyczajów. I choć często denerwują nas nakazy, zakazy, przepisy, czy reguły, to właśnie one odpowiadają ze regulacje porządku na świecie. Nie da się ukryć, że jesteśmy oceniani przez pryzmat dobrych manier. Dzięki nim zyskujemy szacunek, sympatię innych i nie narażamy się na ośmieszenie, czy wykluczenie z towarzystwa.
Czemu służą dobre maniery?
- Są elementem tradycji i naszej kultury
- Dzięki nim ułatwiamy życie sobie i innym (np. osobom starszym)
- Na podstawie zachowań oceniamy innych i sami jesteśmy oceniani
- Zachowanie zgodnie z zasadami i obyczajami zjednuje nam sympatię i szacunek innych osób
- Opanowanie zasad kultury wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa
Z kolei reguły obyczajowe to normy zachowań, które są uznawane w danej zbiorowości, np. w społeczeństwie. Mowa między innymi o powitaniach, pozdrowieniach, przedstawieniu, tytułowaniu, a także zachowaniu przy stole. Reguły obyczajowe obejmują również ubiór, czystość, higienę, a także ruchy i odruchy.
Również sposób w jaki prowadzimy rozmowę, czy przyjmujemy interesantów, a także zachowanie w pracy, miejscu publicznym, czy w szkole określają pewne reguły obyczajowe, których przestrzeganie zapewnia nam sympatię i szacunek innych. Tym sposobem nie narażamy się na wykluczenie społeczne.
