"Norymberga" silnie przemówiła w starostwie

W konwencję PRL-owską wchodzą pracownicy teatru - Szymon Gurbin (z lewej) i Grzegorz Romanowski, wicedyrektor CKT.
(fot. Piotr Bilski )
Sprawdziła się sala posiedzeń starostwa jako sala kinowa - festiwalowa. "Norymberga" z Januszem Gajosem i Dominiką Ostałowską na pewno nie zrobiłaby takiego wrażenia w teatrze czy nawet nowoczesnym kinie Helios. Miejsce - gmach byłego PZPR - stwarzało niecodzienną atmosferę, idealną do tego rodzaju projekcji. Po obu stronach - galerie, na dole widownia. Na głównej ścianie - ekran.
Grudziądz -wiadomości
Dobrze, ze starosta Marek Szczepanowski wpuścił festiwal na ten wieczór do gmachu, który - jak się przekonaliśmy - może służyć jako miejsce przedsięwzięć artystycznych. Warto je wykorzystać przy kolejnej okazji. Uzasadnionej.
Śledzenie, tropienie, stawianie w stan oskarżenia... Te praktyki Służby Bezpieczeństwa to już, na szczęście, przeszłość.
Spokojnie więc obejrzyjmy "Teczki". Spektakl - dowód na istnienie zdolnych, uczciwych i odważnych młodych ludzi, tworzących Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu. Teksty do spektaklu wybrały Ewa Wójciak i Katarzyna Madoń-Chmaj. Skąd pomysł na "Teczki" ? Artystów poznańskich zainspirowało odkrycie własnych, indywidualnych i prywatnych dossier w "papierach" SB. Grać będą: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki i Ewa Wójciak.
Bilety są po 35 i 30 zł. Początek spektaklu w sobotę o godz. 19 w teatrze przy ul. Focha.
Film i socjalistyczny bar - na Międzynarodowy Dzień Teatru

W teczkach zawarte były informacje o ludziach, wyszpiegowane, podsłuchane, przekazane przez "kapusiów'
(fot. Archiwum/Teatr)
24 marca będziemy świętować w Grudziądzu Międzynarodowy Dzień Teatru.
- Zgodnie z hasłem festiwalu "PRL w teatrze", otwarta zostanie wystawa "Niech się święci…Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej". Ekspozycja pochodzi ze zbiorów IPN. Jest ciekawa nie tylko ze względu na temat, ale także ze względu na formę prezentacji. Będzie to 16 dwustronnych modułów, ustawionych w holach teatru - zachęca Beata Kastner, rzecznik teatru.
W sobotni wieczór na widzów czekać też będzie "Bar Żak", utrzymany w stylistyce PRL-owskiej... Stylizacja nie oznacza jednak pustych półek. Będzie inaczej i ciekawiej.
Tuż przed spektaklem obejrzymy film zrealizowany podczas Gry Terenowej "Tropem PRL-u".Przekonamy się, jakie przeszkody musieli pokonać uczestnicy gry, aby zdobyć w nagrodę upragniony karnet festiwalowy. Film zrealizowało Studio Produkcji Telewizyjnej "Akcent" (na co dzień przygotowuje Magazyn Qltura") przy ogromnym udziale wszystkich pracowników CK Teatr.
Czytaj e-wydanie »