Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr. Władza i namiętność

Magdalena Janowska
Jolanta Teska wcieliła się w rolę królowej Elżbiety, a Tomasz Mycan zagrał Mortimera
Jolanta Teska wcieliła się w rolę królowej Elżbiety, a Tomasz Mycan zagrał Mortimera Lech Kamiński
Tym razem zapraszamy naszych Czytelników do Teatru im. Wilama Horzycy na "Marię Stuart" - romantyczną tragedię we współczesnym wydaniu.

Dramat Fryderyka Schillera nie gościł na scenach polskich teatrów przez kilka dziesięcioleci. Nieobecność "Marii Stuart" przełamał Grzegorz Wiśniewski, jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, który w Teatrze im. Wilama Horzycy zinterpretował tragedię na nowo, tworząc dzieło ujmujące aktualnością i wyrazistością.

W autorskim opracowaniu tekstu Grzegorz Wiśniewski skupił się na tragedii człowieka uwikłanego we władzę, ukazując jednostkę pełną intensywnych, często destrukcyjnych emocji.

Na dużej scenie Teatru Horzycy obserwujemy zmagania dwóch władczyń: Marii, królowej Szkocji oraz Elżbiety, królowej Anglii. Ich walka toczy się nie tylko o władzę, ale i o mężczyznę. Każda z bohaterek ma swoich popleczników, ludzi "zaufanych", którzy w politycznym labiryncie zrobią wszystko, by utrzymać swoje względy - nawet za cenę czyjegoś życia. Gra polityczna jest bezlitosna. Toruńska "Maria Stuart" ukazuje dramatyczne starcie racji moralnych i wielkich namiętności, a przede wszystkim żądzy władzy, której ulegają nie tylko królowe.

Grzegorz Wiśniewski osadził XVI-wieczną historię we współczesnych realiach, co ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w kostiumach i scenografii, ale i w sposobie budowania relacji międzyludzkich.

Reżyser toruńskiego przedstawienia Marii Stuart na nowo zinterpretował również postaci dwóch głównych bohaterek - żadna z nich nie jest jednoznaczna, jednowymiarowa. Chłodna Elżbieta u Wiśniewskiego kipi namiętnościami, a skazana na śmierć Maria nie jest tylko męczennicą.

Warto dodać, że tytułowa rola Marii Kierzkowskiej została nagrodzona w prestiżowym Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Wyróżniony w nim został także reżyser Grzegorz Wiśniewski.

Fryderyk Schiller "Maria Stuart"
Przekład: Jacek St. Buras
Opracowanie tekstu, reżyseria, scenografia: Grzegorz Wiśniewski
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska
Udział biorą: Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Woś.

Konkurs
Mamy dla naszych Czytelników po jednym podwójnym zaproszeniu na czwartkowe (7 maja) i piątkowe (8 maja) spektakle "Marii Stuart", które rozpoczynają się o godz. 18.00. Wejściówki trafią do osób, które dziś o 11.00 jako pierwsze dodzwonią się pod nasz redakcyjny numer telefonu 056 619 99 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska