MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Technikum w Solcu na miarę przemysłu. Miejscowe firmy "kupują" absolwentów na pniu

(ale)
List intencyjny podpisali (od lewej): dr Grzegorz Gaca, Wojciech Ratyński z firmy Abplanalp Consulting i Piotr Kubiak z Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Solcu.
List intencyjny podpisali (od lewej): dr Grzegorz Gaca, Wojciech Ratyński z firmy Abplanalp Consulting i Piotr Kubiak z Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Solcu. Mariusz Andrzejewski
Absolwenci Technikum Mechatronicznego w Solcu nie mają żadnych problemów z pracą. Miejscowe firmy "kupują" ich na pniu. I od tego roku jedna z firm funduje stypendia dla 16 uczniów.

Mechatronika łączy takie dziedziny techniki, jak elektronika, automatyka, hydraulika, pneumatyka i inne - mówi dr Grzegorz Gaca, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim.

- Technikum Mechatroniczne powstało u nas 5 lat temu. W zeszłym roku opuścili je pierwsi absolwenci. Z 21 uczniów ośmiu podjęło studia, głównie na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Pozostali absolwenci nie mieli problemów ze znalezieniem pracy. Przemysł na nich czeka.

przygotowani do obsługi wszelkich urządzeń i maszyn sterowanych numerycznie, czyli komputerowo. W polskim przemyśle takie maszyny to dziś już chleb powszedni. Czekają też na nich wszelkie serwisy - od lodówek, pralek, aut, po sprzęt medyczny. Dla 16 uczniów firma Hydrapres, która ma swą siedzibę w soleckim parku przemysłowym, ufundowała stypendia.

W zeszłym roku w szkole - dla potrzeb "mechatronika" - ze starej sali gimnastycznej zrobiono dwie nowoczesne pracownie. Jedna z maszyną sterowaną cyfrowo, w drugiej uczniowie uczą się projektowania i pisania programów komputerowych obsługujących te maszyny. Są też w pracowni specjalne trenażery. To jedna z najbardziej nowoczesnych pracowni w regionie kujawsko-pomorskim. A będzie jeszcze nowocześniej. Bo szkoła nawiązała kontakt z amerykańską firmą HAAS - potentatem produkującym obrabiarki sterowane numerycznie.

- Powstanie u nas Centrum Edukacji Technicznej HAAS - cieszy się dyrektor Gaca.

- Pierwsze takie centra powstały w 600 szkołach w Ameryce Północnej. Firma zainstalowała w nich 1600 obrabiarek. Już prawdopodobnie we wrześniu powstanie u nas takie właśnie Centrum Edukacji Technicznej i wzbogacimy się o najnowocześniejszą obrabiarkę HAAS. W tej sprawie podpisaliśmy już list intencyjny. U nas będziemy szkolić operatorów tych maszyn, a w Regionalnym Centrum Przedsiębiorczości, w parku przemysłowym, powstanie Centrum Techniczno-Wystawiennicze dla przedsiębiorców, gdzie prezentowane będą obrabiarki. Liczymy na to, że Solec Kujawski może stać się regionalnym ośrodkiem sprzedaży maszyn i szkolenia ich operatorów. To ogromna szansa dla naszej szkoły i Solca.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska