Tego lepiej NIE wkładać do święconki. Oto lista produktów zakazanych w koszyczku wielkanocnym
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które trafią na wielkanocny stół. Tradycyjna święconka to nieodłączny element świąt wielkanocnych.
Wielka Sobota w 2024 przypada 30 marca. Tego dnia, który kończy Triduum Paschalne, tradycyjnie święci się pokarmy. Do kościoła udajemy się ze święconką, czyli koszyczkiem wielkanocnym, który ksiądz błogosławi. Wielkanoc 2024 przypada 31 marca.
Święconka to symbol odrodzenia, Zmartwychwstania i zbawienia. Warto zadbać, aby święconka była odpowiednio udekorowana. Każdy element święconki ma znaczenie a wszystkie produkty, jakie znajdują się w koszyczku wielkanocnym mają swoją symbolikę. Wnętrze koszyczka wielkanocnego powinno być wyścielone białą serwetką, święconkę można dodatkowo ustroić gałązkami bukszpanu lub kwiatami.
Co powinno trafić do koszyczka ze święconką? Tradycyjnie należy tam włożyć m.in.:
- chleb,
- jajka,
- sól i pieprz,
- wędlinę,
- ser,
- baranek z chorągiewką,
- ciasto.
Święconka 2024 - to należy włożyć do koszyczka wielkanocnego...
Tego NIE należy wkładać do koszyczka ze święconką. Te produkty nie powinny trafić do wielkanocnego koszyczka
W każdym regionie Polski święconka wielkanocna może wyglądać trochę inaczej, jednak istnieje lista podstawowych produktów, które należy zabrać na święcenie pokarmów. Zdarza się jednak, że do święconki trafiają produkty i przedmioty, które niewiele mają wspólnego z chrześcijaństwem.
Sprawdź teraz w naszej galerii, czego nie powinno się wkładać do święconki. Oto lista produktów zakazanych. One nie powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyku: