Zaduszki a Wszystkich Świętych
Wszystkich Świętych obchodzone jest w Polsce 1 listopada. Jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dla ich bliskich, 1 listopada to czas zadumy, wspomnień i modlitwy.
Zaduszki zaś wypadają 2 listopada. Prawidłowa nazwa to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W kościele katolickim to dzień modlitwy za dusze wszystkich zmarłych, również tych, którzy nie dostąpili jeszcze zbawienia. W Zaduszki zwyczajowo odwiedza się cmentarze, zapala znicze i uczestniczy we mszy świętej.
Czy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy?
Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak Dzień Zaduszny, który przypada 2 listopada, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto wiedzieć, że w 2024 roku Dzień Zaduszny przypada akurat w sobotę, kiedy wielu pracowników ma wolne.
Czy we Wszystkich Świętych obowiązuje post?
Wielu zastanawia się, czy we Wszystkich Świętych można jeść mięso, tym bardziej, że 1 listopada 2024 przypada w piątek. Otóż przepisy kościelne mówią, że nie. Chociaż w kościele katolickim we wszystkie piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, wierni są zwolnieni z tej zasady we Wszystkich Świętych.
Tego nie można robić we Wszystkich Świętych i Zaduszki
We Wszystkich Świętych i Zaduszki katolików obowiązują pewne zasady narzucone przez kościół. Istnieją również przesądy, według których, wykonywanie niektórych czynności może ściągnąć na nas pecha. Oto czego nie można robić 1 i 2 listopada:
Czy Wszystkich Świętych to pogańskie święto?
Uważa się, że Wszystkich Świętych wywodzi się z IV wieku z Cesarstwa Rzymskiego. W krajach słowiańskich, uroczystości upamiętniające zmarłych, choć w zupełnie innej formie, obchodzone były jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Przykładem mogą być Dziady. Tradycyjnie pieczono chleb i zanoszono na groby, by nakarmić dusze. Przy drogach rozpalano ogniska, aby pomóc ogrzać i prowadzić dusze do domu. Pozostałością tego zwyczaju są współczesne znicze zapalane na grobach.
