Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon stacjonarny jeszcze się opłaci

(maw)
Wieszczenie śmierci telefonii stacjonarnej jest zdecydowanie przedwczesne?
Wieszczenie śmierci telefonii stacjonarnej jest zdecydowanie przedwczesne? sxc
W ciągu ostatnich pięciu lat z telefonu stacjonarnego zrezygnował co piąty jego posiadacz. Ci, którzy wciąż z nich korzystają, mogą się już wkrótce spodziewać atrakcyjnych planów, w których w abonament wliczone będą połączenia na komórki.

Pan Jan z Bydgoszczy z telefonu stacjonarnego zrezygnował w listopadzie ubiegłego roku. - Płaciłem za niego ponad 50 złotych miesięcznie. Uznałem, że skoro mam komórkę, to nie ma sensu utrzymywać dwóch aparatów. Syn przeniósł nasze numery do innego operatora i teraz ze sobą możemy rozmawiać za darmo. Tak więc płacę tylko jeden abonament za komórkę - opowiada bydgoszczanin.

Coraz częściej wybieramy komórki
W ostatnich miesiącach największym operatorom w kraju ubyło klientów telefonów stacjonarnych. Orange (dawniej Telekomunikacja Polska) podaje wyłącznie dane ogólnopolskie, bez podziału na poszczególne regiony. Wynika z nich, że w tym roku z usług telefonicznych w Orange korzysta ponad 5,1 mln klientów, podczas gdy w ubiegłym roku klientów stacjonarnych telefonów było ponad 5,6 mln. - Spadek liczby posiadaczy telefonów stacjonarnych wynika przede wszystkim z coraz powszechniejszego korzystania z telefonii komórkowej. Wielu klientów Orange zdecydowało się także na korzystanie z usług łączonych, opartych na usługach szerokopasmowych. Dzięki temu w korzystnej cenie mogą oni uzyskać dostęp do internetu, telewizji oraz telefonii internetowej - zaznacza Maria Piechocka, szefowa Biura Prasowego Orange w Poznaniu.

Tymczasem Karol Wieczorek, kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Netii, zauważa, że wieszczenie śmierci telefonii stacjonarnej jest zdecydowanie przedwczesne.
Niemniej badania rynku i dane statystyczne wskazują, że w ciągu ostatnich 5 lat w Polsce ubyło aż 20 proc. (ok. 2 mln) użytkowników telefonów stacjonarnych. Jest to jeden z najwyższych spadków w Europie, większy odnotowano tylko w Czechach. - W ostatnich kwartałach obserwujemy stabilizowanie się polskiego rynku telefonii stacjonarnej, przez które rozumiem wytracanie dynamiki jego spadku. Z naszych danych wynika, że w połowie ubiegłego roku telefon stacjonarny posiadało 61 procent gospodarstw domowych, z czego aż 85 procent to usługi świadczone przez tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Nowa Netia posiada 20 procent udziału w tym rynku - podkreśla Karol Wieczorek.

Będzie taniej!
Dla posiadaczy telefonów stacjonarnych mamy dobrą wiadomość. Dzięki obniżeniu stawek hurtowych, jakie operatorzy stacjonarni muszą płacić za połączenia z komórkami, wkrótce możemy się spodziewać wprowadzenia atrakcyjnych planów telefonicznych. W abonament wliczone będą też połączenia na komórki. Pozwoli to znacznie zmniejszyć rachunki za telefon.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska