https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Proszę natychmiast odblokować!" Tak hakerzy celują w osoby, które zastrzegły PESEL

Agnieszka Domka-Rybka
Weryfikacja ma wspomóc walkę z olbrzymią skalą wyłudzeń finansowych w oparciu o skradzione dane. Coraz więcej osób blokuje swoje numery PESEL. Do tej pory zrobiło to ok. 5 mln Polaków.
Weryfikacja ma wspomóc walkę z olbrzymią skalą wyłudzeń finansowych w oparciu o skradzione dane. Coraz więcej osób blokuje swoje numery PESEL. Do tej pory zrobiło to ok. 5 mln Polaków. Archiwum/Polska Press
Liczba osób, które zastrzegły PESEL wynosi już kilka milionów. Hakerzy kombinują, aby dobrać się również do ich pieniędzy, o czym niedawno przekonała się bydgoszczanka.

Spis treści

Pani Justyna zaczęła jednego dnia odbierać dziwne e-maile i telefony niby z banku, które sugerowały, że ktoś włamał się na jej konto i musi natychmiast odblokować PESEL i wtedy uda się powstrzymać te przelewy, bo inaczej straci pieniądze. W mailach były dziwne linki.

Po takim telefonie skontaktuj się z bankiem

- Od razu się domyśliłam, że ktoś chce wyłudzić moje dane, a przez odblokowany PESEL mógłby w ten sposób np. zaciągnąć na mnie kredyt w internecie. Odłożyłam słuchawkę, ale też zadzwoniłam od razu do banku, gdzie usłyszałam, że taka sytuacja absolutnie nie miała miejsca. Uważajcie! - radzi pani Justyna.

Z zastrzeżonym PESEL-em nie można ukraść cudzej tożsamości, a tym samym nie uda się wyłudzić na tę osobę pieniędzy. Jednak, jak pokazuje przypadek bydgoszczanki, należy zachować czujność, bo przestępcy celują nawet w osoby, które zablokowały swój PESEL.

Tak można łatwo zastrzec PESEL

Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny zastrzec swój PESEL. To jest naprawdę bardzo proste i trwa kilka minut.

Można skorzystać między innymi z bezpłatnej usługi „Zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby to zrobić na swoim telefonie - system będzie kierował nas krok po kroku.

Jeśli ktoś „nie jest internetowy” może poprosić kogoś o pomoc lub zablokować PESEL w swoim urzędzie gminy (wydział dowodów osobistych) składając odpowiedni wniosek (można go znaleźć w sieci i wydrukować lub poprosić o to urzędnika).

Na zastrzeżony PESEL nikt obcy nie weźmie kredytu. Jeżeli zaś my będziemy chcieli kupić coś na raty, wziąć kredyt lub pożyczkę, otworzyć konto, podpisać akt notarialny lub umowę na telefon, internet czy telewizję - musimy cofnąć zastrzeżenie na ten czas: również w aplikacji mObywatel 2.0 lub urzędzie gminy.

Zarówno zastrzeżenie numeru PESEL jak i jego cofnięcie są natychmiastowe i odbywają się nawet w nocy i dni wolne od pracy.

Jednak, aby ponownie go zastrzec - trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.

Rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 roku, ale ustawowy wymóg weryfikacji rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. - od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować PESEL-e swoich klientów.

Mowa o:

  • bankach,
  • firmach pożyczkowych,
  • leasingodawcach,
  • SKOK-ach,
  • notariuszach ,
  • i dostawcach usług telekomunikacyjnych.

W tym nie przeszkodzi zablokowany PESEL

Zastrzeżony numer PESEL absolutnie nie wpływa m.in. na:

  • sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów);
  • sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty);
  • udział w wyborach;
  • ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy);
  • podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów).

Weryfikacja ma wspomóc walkę z olbrzymią skalą wyłudzeń finansowych w oparciu o skradzione dane. Coraz więcej osób blokuje swoje numery PESEL. Do tej pory zrobiło to ok. 5 mln Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska