Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleporady medyczne stają się popularniejsze. Ich rozwój ogromnie przyspieszyła pandemia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
W jaki sposób uzyskać poradę medyczną, przedłużyć receptę lub otrzymać skierowanie na badania diagnostyczne bez konieczności wychodzenia z domu? Te informacje przedstawił w czasie Forum Seniora Jakub Husejko. Mogą przydać się nie tylko w czasie epidemii.

Jakub Husejko był gościem Forum Seniora w czwartek 25 czerwca. Od ponad dwóch lat jest przewodniczącym Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Geriatrii Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Studenci Collegium Medicum aktywizują seniorów

- Jesteśmy, na skalę krajową, takim trochę unikalnym kołem - mówił Jakub Husejko. - To właśnie w Bydgoszczy, jako pierwszym mieście w Polsce, studenci oddolnie rozpoczęli inicjatywę, aby aktywizować osoby w wieku podeszłym pod kontem nowych technologii. Podejmujemy działalność społeczną, aby uświadamiać im nowinki medyczne i naukowe. Teleporady są kwintesencją naszej działalności. Robimy to skutecznie i z sukcesem - zostaliśmy np. nagrodzeni przez Ministerstwo Nauki jako najlepsze kolo naukowe w Polsce.

Przedostatniego dnia naszych zdalnych spotkań rozmawialiśmy o nowych technologiach. Jakub Husejko przybliżył zagadnienia związane z uzyskiwaniem teleporad medycznych bez wychodzenia z domu. - Teleporada jest częścią tzw. telemedycyny - informował Jakub Husejko, student szóstego roku medycyny. - Są to wszelkie usługi medyczne świadczone na odległość, czyli lekarz nie ma kontaktu bezpośredniego z pacjentem, ale może zapoznać się np. z wynikami badań, które otrzymujemy głównie za pośrednictwem łącza internetowego. Brzmi to trochę jak taka wizja przyszłości, dlatego że jeszcze parę lat temu kontakt niebezpośredni z pacjentem, był w sferze naszych marzeń, natomiast w obecnej rzeczywistości jest to sfera bardzo szybko rozwijająca się.

Pandemia przyspieszyła rozwój teleporad

W czasie teleporady pacjent kontaktuje się (telefonicznie lub przez internet) z pracownikiem ochrony zdrowia po to, by powiedzieć o swoich problemach zdrowotnych i zasięgnąć porady dotyczącej np. dalszego postępowania. - Teleporady obecnie bardzo szybko się rozwijają - z tego względu, że kontaktowanie się przez internet potrafi np. zaoszczędzić czas spędzany w kolejkach, gdyż możemy czekać na swoją kolej w domu - mówił Husejko. - To był główny argument za rozwojem teleporad przed wybuchem pandemii na początku roku. Obecnie, kiedy zaleca się niewychodzenie z domu, czy wychodzenie tylko w nagłych sytuacjach, to teleporady były taką deską ratunku dla wielu osób i pozwalały uzyskać pomoc nie wychodząc z domu, żeby nie narażać się na kontakt z patogenem, z którym staramy się walczyć.

Jak uzyskać poradę?

Obecnie, z racji epidemii, wiele przychodni prowadzi m.in. telefoniczne porady dla pacjentów. Dopiero w czasie rozmowy lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent powinien pojawić się w placówce, żeby lekarz mógł przeprowadzić badanie, czy jednak nie będzie to konieczne. Teleporad udzielają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjaliści - zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Uruchomiono także rządową stronę internetową, na której można zarejestrować się na konsultację online z pracownikiem medycznym. To właśnie na niej skupił się Jakub Husejko i zaprezentował uczestnikom, w jaki sposób korzystać z aplikacji.
Aby skorzystać z porady medycznej na odległość, poprzez stronę rządową, potrzebujemy komputera bądź smartfona, kamerę, mikrofon i głośniki.

Trzeba wejść na stronę teleporada.ezdrowie.gov.pl i wypełnić formularz (trzeba podać m.in. imię i nazwisko, numer PESEL) oraz zaznaczyć oświadczenie, że nie możemy uzyskać porady u lekarza POZ (porady na wspomnianej stronie powinniśmy traktować jedynie jako alternatywę, najpierw powinniśmy próbować skontaktować się i uzyskać poradę od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ). Musimy również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i oświadczyć, że mamy prawo do publicznych świadczeń medycznych, czyli że jesteśmy ubezpieczeni.

O tym nie wolno zapomnieć

Bardzo ważną rzeczą jest także wypełnienie pola z adresem e-mail i numerem telefonu.
- Na e-maila powinniśmy dostać informację o tym, że zostaliśmy zarejestrowani na platformie teleporada - mówił Jakub Husejko. - Klikamy w link i przenosimy się do teleporady, na początku jest to tylko próba. Musimy zezwolić na to, żeby platforma skorzystała z naszego mikrofonu i kamery. Klikamy „zezwalaj”, przechodzi-my do próby, by sprawdzić czy nas słychać i czekamy na swoją kolej. Gdy przychodzi nasza kolej, otrzymujemy informację, że możemy dołączyć do teleporady. Musimy znów kliknąć w link.
Jeśli nie słyszymy tego, co mówi lekarz, możemy połączyć się z teleporadą dzwoniąc na numer otrzymany w sms’ie. Po uzyskaniu połączenia, trze-ba podać kod PIN z otrzymanej wiadomości i nacisnąć #.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska