https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Temat dworca w Grudziądzu powraca wraz z kampanią wyborczą [wideo]

Jakub Keller
Jakub Keller
Trwa kampania wyborcza. Wraz z nią jak bumerang wraca temat modernizacji, lub ewentualnej budowy nowego dworca PKP w Grudziądzu. Kolejny już raz walkę o komfortowe warunki dla podróżujących zapowiada Prawo i Sprawiedliwość.

Kosma Złotowski i Przemysław Przybylski, kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego zbierają podpisy pod petycją w sprawie modernizacji grudziądzkiego dworca. Ma ona trafić do prezesa PKP. Cel? Wpisanie grudziądzkiego obiektu w rządowy Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Podczas konferencji w tej sprawie, nie padło zbyt wiele konkretnych informacji o tym kiedy mogłoby dojść do ewentualnej modernizacji lub budowy nowego dworca. Nie podano też konkretnej kwoty jaka miałaby być przeznaczona na ten cel.

- Kwoty przeznaczane na remont, lub budowę dworców są różne. Dla przykładu na dworzec we Włocławku przeznaczono 13 milionów złotych. Z tego co wiemy na dworzec w Grudziądzu przeznaczona byłaby podobna kwota - mówi Anna Gembicka, pełnomocnik wojewody do spraw zrównoważonego rozwoju.

Jak obiecać, to tylko na dworcu

To nie pierwsze przedwyborcze obietnice związane z grudziądzkim dworcem. Tych nie brakowało podczas zeszłorocznej kampanii samorządowej.

Przypomnijmy, że podczas wrześniowej konferencji na grudziądzkim dworcu kolejowym, Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego zaznaczał, że Grudziądz ma spore szanse na szereg kolejowych inwestycji.

Materiał z tej konferencji znajdziesz tutaj

Na wspomnianej konferencji, obecna była też Iwona Michałek, posłanka z Porozumienia Jarosława Gowina, która także zaznaczała, że Grudziądzowi należy się nowoczesny dworzec. Trzy miesiące później podniosła jednak rękę przeciw poprawkom wniesionym do budżetu przez Tomasza Szymańskiego, posła Platformy Obywatelskiej, z których jedna zakładała właśnie zarezerwowanie środków na modernizację dworca kolejowego w naszym mieście. Chodziło o kwotę 20 milionów złotych.

O tym już także informowaliśmy. Szczegóły znajdziesz tutaj

Jedna petycja już była. Efektów nie ma do dziś

To także nie pierwsza petycja w sprawie dworca, pod którą podpisują się mieszkańcy Grudziądza.

Niemal dokładnie rok temu podpisaną przez 600 mieszkańców Grudziądza petycję w tej sprawie wysłali do ministra infrastruktury działacze grudziądzkich struktur Nowoczesnej.

- „Dworzec kolejowy w Grudziądzu znajduje się na liście obiektów, dla których zidentyfikowane zostały potrzeby inwestycyjne. (...) Projekt modernizacji dworca w Grudziądzu nie został jeszcze skierowany do realizacji” - przeczytaliśmy w odpowiedzi, którą przesłało ministerstwo.

Szerzej o wspomnianej petycji pisaliśmy natomiast tutaj

Zatem podczas konferencji prasowej, zapytaliśmy jakie są szansę na pozytywną odpowiedź ze strony prezesa PKP i przychylność resortu?

- Teraz są większe szanse, dlatego, że im więcej jest tego rodzaju próśb, petycji itd., i im bardziej się prezesa PKP, i ministerstwo „molestuje”, tym szanse są większe - odpowiedział na nasze pytanie Kosma Złotowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaligraf
Mój pradziadek był przy otwarciu pierwszego dworca. Był solidny, choć nie piękny. Został zaniedbany. Polscy kolejarze wszystko zrujnują. Szkoda pieniędzy.
D
Dorcia
dworzec kolejowy to obraz miasta,podróżny który postawi pierwszy raz swój krok to bedzie przerażony,smród brud ani co zjeść ani usiąć także proponuję zaorać i posadzić bratki i róże bedzie przyjemny zapach
R
Ryszard
Dworzec grudziądzki od momentu jego powstania, ale szczególnie oczywiści dzisiaj, to przerost formy nad treścią. Tak duży , mało przyjazny dla podróżnych, trudny w utrzymaniu obiekt nie jest potrzebny. Jest natomiast potrzebny w Grudziądzu zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy i w tym kierunku powinny iść działania decydentów, by taki obiekt powstał.
Z
Zenon
Z ogólnie dostepnych informacji wynika, ze szybka kolej nie ma korzystac z tego dworca, gdyż linia przebiegać ma na północny wschód od centrum i tam musi powstać przystanek. Moim skromnym zdaniem pieniądze należy zainwestować w skomunikowanie nowego przystanku np. tramwajem z miastem, a nie robić dworzec w miejscu, z którego niedlugo już nic sensownego nie pojedzie.
r
rafał
Ten dworzec należy wyburzyc,zeby nie było wstydu,teren wyrównać,postawic dwie wiatki oczywiście z blachy minimum 0,5 grubości,zeby ta chołota i patologia nie niszczyła jak jest do tej pory ,a w zamian proponuje pobudować za te pieniądze przynajmniej dwa domy opieki spokojnej starosci....
G
Gość
Pan Kosma Złotowski nawet nie wie gdzie był. Nazwał nasze miasto Grudziążem w wypowiedzi o dworcu "dla Grudziążan"
M
Marek59
Problemem nie jest dworzec, bo sam jako taki prezentuje się całkiem nieźle. Problemem jest brak połączeń z ważnymi ośrodkami w Polsce. Gdzie te czasy, gdy do pociągów relacji Gdynia-Mysłowice i odwrotnie trzeba było wciskać się po walce na łokcie. Wtedy dworzec tętnił życiem, bo takich połączeń było więcej.Działały na dworcu prężnie, bar restauracja i kawiarnia. Teraz, przy obecnych "atrakcyjnych" połączeniach można spokojnie budynek zburzyć, a w jego miejscu postawić kasę biletową, taką jak np. na Olimpii i to wystarczy.
J
Julek
Na mapie 1600 km nowych linii kolejowych prowadzących do portu lotniczego w Baranowie przedstawianych przez premiera Morawieckiego jest wyznaczona linia przez Grudziądz. No to po co zbieranie podpisów? Czyzby zwolennicy PIS nie czytali i nie znali programu własnego rządu?
J
Jurek
Rany po co ten dworzec? Dla tych kilku pociągów przejeżdżających przez Grudziądz.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska