Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten kościół to najstarszy obiekt sakralny w powiecie brodnickim

Katarzyna Pomianowska
Ołtarz główny kościoła w Bobrowie już po renowacji.
Ołtarz główny kościoła w Bobrowie już po renowacji. nadesłane
W centrum Bobrowa stoi zabytkowy kościół parafialny rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła Starszego.
Ołtarz główny kościoła w Bobrowie już po renowacji.
Ołtarz główny kościoła w Bobrowie już po renowacji. nadesłane

Ołtarz główny kościoła w Bobrowie już po renowacji.
(fot. nadesłane)

Jest to najstarszy obiekt sakralny w powiecie brodnickim. Został wzniesiony na polecenie Biskupa Chełmińskiego Heidenryka.

Kościół w stylu gotyckim z renesansową wieżą, murowany z cegły o układzie gotyckim, na podmurówce z głazów narzutowych. Wznoszenie budowli rozpoczęto około 1260 r., chór stanął w XIV w., pierwotną wieżę drewnianą zastąpiono murowaną w 1755 r. W kościele znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem namalowany przez gdańskiego artystę Hermana Hana. Ufundował go Krzysztof Elżanowski z Sumowa. Płótno datowane na 1597 rok jest dziełem artysty gdańskiego Hermana Hana. Przypuszcza się, że jest to jeden z najstarszych obiektów kultu religijnego w regionie brodnickim. Na zasuwie obrazu znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego namalowany w 1890 roku przez Strzyżewskiego. Na antepedium ołtarza głównego i chórze widnieje herb Czapskich "Leliwa"- należący do właścicieli Bobrowa. Kościół w Bobrowie 17 października 1929 roku został wpisany do rejestru zabytków.

W sierpniu 2013 r. odbyło się spotkanie księdza proboszcza Romana Dobrzewińskiego z Małgorzatą Wojdyło, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Hanną Rubnikowicz, która reprezentowała pracownię konserwacji Zabytków Renoma. 9 sierpnia 2013 r. podpisano umowę na dotację prac konserwatorsko restauratorskich barokowego ołtarza głównego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Prace polegające na zdjęciu z ołtarza elementów ruchomych rozpoczęto jesienią 2013r., a od maja 2014 r. trwały prace przy konstrukcji nośnej ołtarza - mówi ks. Roman Dobrzewiński. Prace konserwatorskie odebrano komisyjnie w obecności Małgorzaty Wojdyło.
Prace konserwatorskie pochłonęły w sumie ponad 222 tys. złotych. Nie byłyby możliwe bez wsparcia zewnętrznego. Ministerstwo przekazało na ten cel 170 tys. złotych, gmina 15 tys. złotych, parafia - ponad 14 tys. złotych. Mieszkańcy, parafianie wsparli prace konserwatorskie suma ponad 23 tys. złotych. Efekty wykonanych prac można obserwować na załączonym zdjęciu oraz odwiedzając kościół w Bobrowie.

Przy zbieraniu materiałów do powyższego testu korzystałam z informacji zawartych na www.bobrowo.org.pl Na wspomnianej stronie można znaleźć sporo archiwalnych zdjęć m.in. kościoła w Bobrowie - wykonanych przed obiektem jak i w środku. Wystarczy wejść w zakładkę "wspomnienia ze starych fotografii").

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska