Ten znany lek został wycofany z obrotu w całej Polsce
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował ważny komunikat o wycofaniu z obrotu w całej Polsce znanego leku.
Nowe ostrzeżenie GIF - lek wycofany z obrotu w całej Polsce. Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu serii leku Febrisan.
Jak podał w komunikacie GIF, zidentyfikowano przekroczenie dla parametru zawartość paracetamolu oraz zawartość kwasu askorbowego.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od wytwórcy Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o z siedzibą w Łyszkowicach o wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności dla produktu leczniczego Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum), (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący , seria 100401, termin ważności 04.2023. W punkcie czasowym 12 miesięcy zidentyfikowano przekroczenie dla parametru zawartość paracetamolu oraz zawartość kwasu askorbowego.
W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego.
Wycofany lek - szczegóły
GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku Febrisan. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy produktu leczniczego:
- Febrisan (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g proszek musujący
- Wielkość opakowania 12 sasz.
- GTIN 05909990864072
- Numer serii 100401
- Data ważności 2023-04-30
- Podmiot odpowiedzialny Orifarm Healthcare A/S
Przesłane przez wytwórcę produktu leczniczego wyniki postępowania wyjaśniającego wskazują, że przedmiotowa seria jest jednocześnie serią walidacyjną a przekazane do badań stabilności opakowania były obarczone ww. wadą. Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych - podał GIF.
GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?
Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?
Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
Te leki zostały wycofane z obrotu. Oto lista ogłoszona przez GIF
Te leki i produkty lecznice zostały wycofane z obrotu w Polsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał kolejne decyzje, dotyczące wycofania z obrotu niektórych leków z aptek. Uważaj, niektóre z nich mogą być potencjalnie groźne dla zdrowia i życia. Te leki zniknęły z aptek po decyzji GIF. Oto lista wycofanych leków
W poniższej galerii zamieszczamy listę wycofanych leków:
Alarm w aptekach. Takie leki zostały wycofane w ostatnim cza...
