O tym, że przyszli ósmoklasiści będą zdawać na zakończenie nauki egzamin, wiadomo było od początku. Początkowo miała być na nim obowiązkowa m.in. historia, ale ministerstwo wycofało się z tego pomysłu. Ostatecznie pozostały egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu do wyboru.
MEN zmienia zdanie?
Kilka dni temu opublikowano projekt rozporządzenia MEN uściślający zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
Z projektu wynika, że uczniowie będą zdawać pierwszego dnia język polski, drugiego - matematykę, a trzeciego - język obcy i wybrany przedmiot. Do wyboru będą biologia, chemia, fizyka, geografia i historia. Uczeń przystąpi do egzaminu z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się na lekcjach.
Na napisanie części z języka polskiego będzie 120 minut, na rozwiązanie zadań z matematyki przewidziano 100 minut, a na testy z języka i wybranego przedmiotu po 90 minut. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września tego roku.
Informacje zawarte w projekcie zaniepokoiły część rodziców skupionych na portalu Facebook w grupie „Rodzice przeciw reformie edukacji”.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Piszą oni: „Jeszcze w grudniu minister Anna Zalewska zapewniała, że pierwsze roczniki, z uwagi na zmianę podstawy programowej w środku cyklu edukacyjnego, nie będą pisały egzaminu z dodatkowego przedmiotu. Teraz nie ma o tym mowy! (...) Pani minister, ile razy jeszcze zmieni Pani zdanie? Dość eksperymentowania na naszych dzieciach!”.
Justyna Sadlak z biura prasowego MEN uspokaja jednak, że obawy są bezpodstawne. - Zgodnie z ustawą prawo oświatowe, w latach 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin będzie przeprowadzany z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego - wyjaśnia. - Ustawa jest aktem nadrzędnym wobec rozporządzenia, które pokazuje, jak - w tym przypadku - będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty. Z niczego się nie wycofujemy.
Jak podkreśla ministerstwo, szczegółowe zasady, m.in. dotyczące zwalniania uczniów z testów bądź dostosowania warunków i formy, będą podobne do tych, które obowiązują na egzaminie gimnazjalnym.
Informator do września
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - wtedy już czteroletniego LO, pięcioletniego technikum i trzyletniej szkoły branżowej I stopnia. Przystąpienie do testów będzie obowiązkowe, ale uzyskane wyniki nie będą miały wpływu na fakt ukończenia szkoły.
Przykładowe zadania, które mogą się pojawić na egzaminie ósmych klas w roku szkolnym 2018/2019, mają zostać opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do 1 września tego roku. - Przygotowując uczniów do egzaminu, będziemy kierować się przede wszystkim podstawą programową - mówi Marek Wódecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku. - Na razie jeszcze nie ma do niej programów, ponieważ było za mało czasu. Ale myślę, że uczniowie poradzą sobie z tym egzaminem.
- Można powiedzieć, że jest jeszcze rok odpoczynku przed intensywnymi przygo towaniami do egzaminu - dodaje Rafał Chylewski, dyrektor SP 16 w Grudziądzu. - Dobrze, że egzamin został zaplanowany na trzy, a nie na cztery dni. Młodzież będzie miała mniej stresu.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (18-24.05.2017)