Na ulice Inowrocławia wyjadą autobusy o napędzie elektrycznym. Kiedy? Podobno już w przyszłym roku.
Pojazdy kupi miasto i zapłaci za nie zaledwie 15 proc. ich wartości. Pozostałe środki (z funduszy unijnych) w wysokości 15 mln zł przekaże budżetowi Inowrocławia marszałek województwa.
12 "nówek"
Własnie ogłoszono przetarg na zakup 12 autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, w tym dwóch z napędem elektrycznym oraz 10. o napędzie hybrydowym - spalinowym i elektrycznym. - Mają to być auta fabrycznie nowe, niskopodłogowe i jednej marki - informuje Mariusz Kuszel, prezes MPK.
Przewoźnik chce, aby w autobusach elektrycznych jednorazowo mogło podróżować 70. pasażerów, w tym 22. na miejscach siedzących, a w hybrydowych - 75. pasażerów, w tym 30. na siedzeniach. Wozy mają być wyposażone w system odzyskiwania i magazynowania energii w specjalnego typu akumulatorach. Ponadto pojazdy mają być przyjazne dla niepełnosprawnych, posiadać system zapowiedzi głosowej przystanków, klimatyzację w części dla kierowcy i dla pasażerów, specjalne porty USB umożliwiające doładowanie w czasie jazdy telefonów komórkowych oraz dostęp do sieci Wi-Fi.
- Zamawiamy pojazdy wyposażone w system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, a także system ułatwiający kierowcy cofanie oraz dobór odpowiednich parametrów jazdy. Ciekawostką będzie poszycie siedzeń dla pasażerów, z logo Inowrocławia na oparciach - dodaje prezes.
Nowe pojazdy trafić mają do MPK najpóźniej w sierpniu przyszłego roku. Umowa z producentem zawierać ma też zapis o przeszkoleniu przez niego kierowców.
Zobacz także: "Rewizor" zmienił kontrolerów. I mandatów w MPK od razu mniej
- To kolejny krok dla unowocześnienia naszej miejskiej komunikacji. Z różnych względów nie dało się przywrócić w Inowrocławiu tramwajów, będziemy mieć za to elektryczne i hybrydowe autobusy. I co najważniejsze dla naszego uzdrowiska, będa to pojazdy ekologiczne - komentuje Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Nowinki na przystankach
Wraz z wprowadzeniem nowoczesnych wozów, MPK zamierza też utworzyć Inteligentny System Transportowy. Dzięki niemu pasażerowie będą mogli śledzić ruch autobusów miejskich. Na początek 10 przystanków wyposażonych zostanie w tzw. dynamiczne tablice przekazujące dokładny czas przejazdu na danej linii. - System umożliwi też śledzenie naszych samochodów on-line. Wystarczy do tego domowy komputer lub smartfon i dowolna przeglądarka internetowa - zauważa Mariusz Kuszel. Zmiany obejmą też bilety elektroniczne. Zostanie uproszczony sposób ich doładowywania.
Nowością będzie system łączności alarmowej, zapewniający natychmiastowe powiadomienie dyspozytora o sytuacji krytycznej w autobusie.
Czytaj e-wydanie »