Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To było historyczne przemówienie Lecha Kaczyńskiego. "Nie ustępujmy imperializmowi"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
- Imperializmowi nie wolno ustępować, nie wolno ustępować nawet skłonnościom neoimperialnym. Ta wojna w dalszym ciągu wymaga refleksji - mówił w 2009 roku w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezydent Lech Kaczyński. Jego przemówienie trwale zapisało się na kartach historii.
Lech Kaczyński w 2009 roku wygłosił historyczne przemówienie dotyczące II wojny światowej, w 70. rocznicę ataku Niemiec na Polskę.
Lech Kaczyński w 2009 roku wygłosił historyczne przemówienie dotyczące II wojny światowej, w 70. rocznicę ataku Niemiec na Polskę. fot. PAP/Adam Warżawa

Historyczne przemówienie Lecha Kaczyńskiego

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Lech Kaczyński wygłosił historyczne przemówienie przed dwudziestoma szefami rządów, wśród których byli między innymi Władimir Putin, wówczas premier Federacji Rosyjskiej i Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Ówczesny prezydent Polski skupił się na zawartym podczas konferencji w Monachium, podczas którego państwa zachodnie zgodziły się na przyłączenie części Czechosłowacji do III Rzeszy. Nawiązał przy tym do cytatu Winstona Churchilla, który powiedział "Anglia miała wybór pomiędzy wojną i hańbą. Wybrała hańbę, ale będzie miała wojnę".

Lech Kaczyński podkreślił wtedy, że "z Monachium trzeba wyciągnąć wnioski, które sięgają czasu współczesnego, imperializmowi nie wolno ustępować", a naruszanie integralności terytorialnej innego kraju "jest zawsze złem". Zwrócił również uwagę na agresję Rosji na Gruzję, która miała miejsce w 2008 roku.

- To problem nie tylko totalitaryzmu, to problem wszelkich imperialnych czy neoimperialnych skłonności. Przekonaliśmy się o tym w zeszłym roku - mówił podczas swojego przemówienia Lech Kaczyński nawiązując właśnie do rosyjskiej agresji na Gruzję.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

O pakcie Ribbentrop-Mołotow przy władzach Rosji i Niemiec

Lech Kaczyński w obecności Władimira Putina i Angeli Merkel zaznaczył również, co tak naprawdę oznaczał pakt Ribbentrop-Mołotow.

- To nie był tylko pakt o nieagresji, to był także pakt o podziale wpływów w dużej części Europy - wskazał ówczesny prezydent Polski.

- Dlaczego Polacy bronili Westerplatte, dlaczego bronili Poczty Polskiej w Gdańsku, dlaczego nie poszli na ustępstwa? Odpowiedź padła wcześniej, z ust ministra spraw zagranicznych, na arenie międzynarodowej, że "[...] w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. W życiu ludzi, narodów i państw jest tylko jedna rzecz bezcenna - jest nią honor - kontynuował.

Lech Kaczyński mocno zaznaczył również, ze to "nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory, ale ci, którzy do tej wojny doprowadzili i którzy ją ułatwili".

Lech Kaczyński o imperializmie. "Nigdy nie wolno mu ustępować"

Lech Kaczyński nawiązując do konferencji w Monachium wskazał, że nieprzeciwstawienie się Polski naruszeniu przez nazistowskie Niemcy terytorium Czechosłowacji "było nie tylko błędem, było grzechem".

- My w Polsce potrafimy się do tego grzechu przyznać - zaznaczył ówczesny prezydent Polski.

- Imperializmowi nie wolno ustępować, nie wolno ustępować nawet skłonnościom neoimperialnym - zaznaczył Lech Kaczyński podczas swojego historycznego przemówienia na Westerplatte.

Źródło: Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To było historyczne przemówienie Lecha Kaczyńskiego. "Nie ustępujmy imperializmowi" - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska