W ciągu ostatnich dni młodzież spędziła noc szkole w Zieleniu. Tam połączyli zabawę z nauką - grali w gry integracyjne oraz przygotowali posiłki z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Małych Radowiskach. Wspólnie zrobili, a następnie zjedli tortille, naleśniki, zapiekanki i gofry. Kolejnym atrakcją podczas nocy w szkole były zajęcia sportowe, jak wspólna gra w siatkówkę, ale i wspomniane fizyczne i chemiczne.
Jak mówi 13-letnia Joanna Nowocień ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach, najbardziej podobało jej się doświadczenie "chemiczny van Gogh", podczas którego zrobiła kolorowe chmurki, które powstały na laboratoryjnej szmacie.
Było także doświadczenie "tęczowy deszcz" z pianką do golenia na wodzie, którą polewano barwnikiem, a w efekcie barwiona była woda pod pianką.
Joanna Nowocień zaznacza, że "doświadczalny bigos" jest bardzo potrzebny, bo mając dwie 45-minutowe lekcji chemii, uczniowie nie mają zbyt wiele czasu na doświadczenia. - Dla dzieci najbardziej potrzebne są doświadczenia, ponieważ chcemy chłonąć wiedzę - mówi Joanna Nowocień.
Studniówka licealistów z wąbrzeskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących [zdjęcia, wideo]
Na udział w projekcie zdecydowała się, ponieważ bardzo lubi chemię. - Jest to jeden z moich ulubionych przedmiotów i gdy usłyszałam, że będę mogła uczestniczyć w takim projekcie, uznałam, że dlaczego by nie - mówi Joanna Nowocień. - Poszłam na tzw. "głęboką wodę" i się opłaciło - podkreśla.
Z kolei 12-letni Dominik Berg ze Szkoły Podstawowej w Zieleniu mówi, że zdecydował się na udział w projekcie, bo lubi poznawać nowe rzeczy. Według niego do tej pory ciekawe były zajęcia podczas których robiono mydło z kasztanów. Zachwycony jest także zajęciami, które były organizowane w piątek, 24 stycznia na wydziale chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Mamy chemię, podczas której robimy doświadczenia, a druga grupa ma biologię roślinną, podczas której pan opowiada o roślinach - mówił "Pomorskiej" w trakcie trwania zajęć.
Wkrótce zorganizowana ma zostać kolejna noc z doświadczeniami, tym razem w Jarantowicach.
Partnerem projektu "Doświadczalny bigos" jest Fundacja PZU.
