https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jest tragiczna karta historii. Wciąż trzeba o tym rozmawiać

Prelegentami byli dr Tomasz Kawski (na zdjęciu), Krzysztof Wątrobicz oraz uczniowie Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół.
Prelegentami byli dr Tomasz Kawski (na zdjęciu), Krzysztof Wątrobicz oraz uczniowie Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół. jm
W swej wędrówce żydowscy pielgrzymi dotarli też na Kujawy. Według kronik z 1432 r. miejscem w gdzie się osiedli, był Radziejów.

Z inicjatywy Miejskiego Zespołu Szkół w radziejowskiej bibliotece zorganizowano sesję popularno-naukową na temat Żydów radziejowskich. Zadanie to zrealizowano w ramach projektu edukacyjnego „POLIN - śladami społeczności żydowskiej mojej miejscowości”.

Więcej wiadomości sportowych, zdjęcia, wideo, relacje live na www.pomorska.pl/sport

Prelegentami byli dr Tomasz Kawski, Krzysztof Wątrobicz oraz uczniowie Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół. Na spotkanie zaproszono też uczniówPublicznego Gimnazjum nr 1, LO oraz Zespołu Szkół Rolnioczych CKU w Przemystce.

Nad oprawą muzyczną czuwał Paweł Centkowski, nauczyciel muzyki oraz Aleksandra Ludwiczak i Julia Szyjakowska, uczennice Zespołu Szkół Mechanicznych. Zaś słodki poczęstunek - ciasteczka „Uszy Hamana” przygotowali uczniowie z Gimnazjum Publicznego MZS w Radziejowie. „Uszy Hamana” - to słodkie ciasteczka, które przygotowuje się z okazji żydowskiego święta Purim, na znak uczczenia trzech założycieli Judaizmu - Abrahama, Izaaka i Jakuba.

Do wybuchu II wojny Żydzi w Radziejowie stanowili ok. 13 proc. mieszkańców. Wiosną 1941 r. utworzono dzielnicę, zamkniętą ulicami Toruńską i Szewską. Mieszkało tam około 630 Żydów. Według Wydziału Ewidencji i Statystyki Centralnego Komitetu Żydów Polskich w 1949 r. w Radziejowie było już tylko czterech mieszkańców pochodzenia żydowskiego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska