Był znany mieszkańcom Radziejowa jako gawędziarz, poeta ludowy, a także żywa kronika tego miasta. Te wszystkie wydarzenia zapisywał wierszem. Powstały ich setki. W radziejowskiej bibliotece zaprezentowany zostanie drugi tom wspomnień.
Urodził się 25 stycznia 1912 roku w Radziejowie jako syn Jana i Teresy z Biernackich. Tu w jego ukochanym mieście rodzinnym ukończył 7 oddziałów szkoły powszechnej. Bardzo wcześnie rozpoczął pracę. Praktycznie od 15 roku życia rozpoczął pracę w Magistracie Miasta Radziejowa na stanowisku referenta rejestrującego bezrobotnych
odbywa służbę w pobliskim Inowrocławiu w 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej . Służbę wojskową w tym pułku kończy w stopniu kaprala. W czasie II Wojny Światowej po mobilizacji we wrześniu 1939 roku do 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej uczestniczy w obronie Warszawy jako dowódca drużyny i pisarz kompani.
W czasie okupacji pracował jako pomocnik w niemieckim sklepie spożywczym. Jest niezwykle aktywny i odważny. Mimo zagrożenia ze strony okupanta niemieckiego podejmuje się tajnego nauczania dzieci polskich i żydowskich.
Po zakończeniu wojny i powrocie do Radziejowa pracuje w różnych zakładach wykonując różne zawody.
Był aktywnym społecznikiem i działaczem. Organizowała prace ZBOWID, współtworzył Towarzystwo Miłośników Kujaw, Zespół Folklorystyczny "Kujawy" będąc aktywnym jego uczestnikiem. Zmarł w1998 roku. Spoczywa na Radziejowskim cmentarzu. Za zasługi uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Radziejowa".
W naszej galerii przypominamy spotkanie i promocję pierwszego tomu wspomnień Józefa Prusinowskiego.
