Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne - zakażą sprzedaży kotłów gazowych w całej Unii. Opublikowano dyrektywę

wixad
Budujący dom w 2027, będzie miał do wyboru jako źródło ciepła elektryczną pompę ciepła, absorpcyjną pompę ciepła albo kocioł wykorzystujący gaz pochodzenia odnawialnego
Budujący dom w 2027, będzie miał do wyboru jako źródło ciepła elektryczną pompę ciepła, absorpcyjną pompę ciepła albo kocioł wykorzystujący gaz pochodzenia odnawialnego Fot. Piotr Krzyzanowski
Już za 6 lat nie będzie można kupić kotła gazowego w całej Unii Europejskiej. Dyrektywa dotycząca zakazu używania kotłów gazowych została już opublikowana.

Gwiazdy You Can Dance w SP 10 w Toruniu

od 16 lat

Oficjalnym powodem jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i polityka ochrony klimatu.

Etykiety maja nas zniechęcać

Wytyczne nie narzucają określonych przepisów. Nad tymi Bruksela jeszcze pracuje. W każdym razie zmiana nie ma nastąpić nagle – jednak stopniowa rezygnacja z „autonomicznych kotłów na paliwa kopalne” ma się zakończyć do 2029. Do tego czasu, od 2025 na etykietach ma być umieszczana charakterystyka energetyczna kotła. Aby zniechęcać do gazu, kotły gazowe będą uzyskiwały coraz niższą klasę efektywności.
Według projektowanych przepisów, już w 2027 nowo budowane obiekty użyteczności publicznej muszą być zeroemisyjne. Od 2030 roku wymóg ten dotyczyć będzie wszystkich budynków (w tym także modernizowanych). To o oznacza, że nie będzie można stosować żadnych paliw pochodzenia kopalnego (węgla, oleju, gazu itp.).

Czy trzeba będzie likwidować istniejące piece?

Nie oznacza to jednak, że obowiązkowy będzie demontaż starych kotłów. Dyrektywa EPBD wprowadza od 2027 zakaz sprzedaży kotłów gazowych na potrzeby nowych domów. Z całą pewnością nie należy się obawiać, że jeśli ktoś kocioł gazowy zainstalował, to trzeba go będzie zdemontować.

Polecamy

"Budynki mieszkalne musiałyby osiągnąć co najmniej klasę energetyczną E do 2030 r., a D do 2033 r. - w skali od A do G, przy czym ta ostatnia odpowiada 15% budynków o najgorszych parametrach w krajowych zasobach państwa członkowskiego - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. "Budynki niemieszkalne i publiczne musiałyby osiągnąć te same oceny odpowiednio do 2027 i 2030 roku. Poprawa charakterystyki energetycznej (która może przybrać formę prac izolacyjnych lub ulepszenia systemu grzewczego) miałaby miejsce, gdy budynek jest sprzedawany lub poddawany gruntownemu remontowi, a w przypadku gdy jest wynajmowany - gdy podpisywana jest nowa umowa".

Obowiązkowa fotowoltaika

Budujący dom w 2027, będzie miał do wyboru jako źródło ciepła elektryczną pompę ciepła, absorpcyjną pompę ciepła albo kocioł wykorzystujący gaz pochodzenia odnawialnego (lub instalację hybrydową, pompę i kocioł).
Od 2028 r. nowe budynki będą musiały być również obowiązkowo (!) wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Państwa członkowskie zobowiązane zostały do stopniowego wycofywania ogrzewania paliwami kopalnymi do 2035 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To już pewne - zakażą sprzedaży kotłów gazowych w całej Unii. Opublikowano dyrektywę - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska