Od lata kcyński Rynek zmienił się nie do poznania. Zlikwidowano ulicę przy ratuszu, zamieniając ją w deptak. Plac na Rynku wyłożono ozdobnymi płytkami, które zastąpiły stary chodnik. "Wyrosła" też sporej wielkości fontanna.
Woda trysnęła w górę...
W sobotę, specjalnie z okazji uroczystości, trysnęła w niej woda, co wywołało radość i zaciekawienie, zwłaszcza młodszej części publiczności.
- To nie jest zwykła woda z hydrantu. Nad jej czystością czuwa cały system dezynfekcji i oczyszczania - wyjaśniał Tomasz Szczepaniak, burmistrz Kcyni. - Latem jeszcze większy będzie efekt - zapowiadał - Będzie można przy fontannie posiedzieć, porozmawiać, skorzystać z mikroklimatu, jaki się tu wytworzy.
Dla mieszkańców zagrała też w sobotę orkiestra dęta OSP i zaśpiewał Janusz Laskowski. Mimo chłodu oklaskiwała go spora grupa słuchaczy.
Koncepcja się spodobała
Pomysł przebudowy Rynku w Kcyni zrodził się cztery lata temu. Miejscowy architekt Janusz Pulikowski przygotował wstępną koncepcję przebudowy, którą zaakceptowała Rada Miejska. Dwa lata później zlecono wykonanie projektu technicznego przedsięwzięcia.
Prace ruszyły latem tego roku. Powierzono je firmie z Bydgoszczy. Całkowity koszt tego zadania to ponad 972 tys. zł. Sporo, bo 500 tys. zł pozyskano na przebudowę płyty Rynku z Urzędu Marszałkowskiego, z Funduszu Wsparcia.
Za pilotowanie tej sprawy w Toruniu burmistrz dziękował w sobotę Adamowi Krollowi z Grocholina, radnemu wojewódzkiemu.
Najwięcej pod ziemią
Sporo pracy trzeba było włożyć w to, co niewidoczne dla oka. By nie zrywać potem nowych płytek zadbano zawczasu o nową sieć energetyczną, wodociągową, sieć kanalizacji deszczowej, system oświetleniowy. Zrobiono niezbędne przyłącza do kamienic.
Ogródek piwny, pomnik i...
Rynek już zmienił się bardzo - jest więcej przestrzeni, fontanna, postawiono dwa maszty, na których - takie padły zapewnienia - zawsze powiewać będą dwie flagi - narodowa i kcyńska, z herbem miasta.
- Planujemy jeszcze podświetlenie Rynku i zainstalowanie na płycie zegara słonecznego. Jeśli znajdą się chętni, to może otworzymy tu ogródek piwny. Jest też pomysł zbudowania pomnika Henrykowi Pobożnemu, założycielowi miasta, który lokował Kcynię w roku 1262 - informował w sobotę burmistrz.
Kamienice jak obrazka?
Władze Kcyni chcą, by Rynek jeszcze bardziej wypiękniał. Dlatego opracowana ma zostać dokumentacja techniczna dotycząca odnowienia wszystkich elewacji kamienic znajdujących się na Rynku, ul. Poznańskiej i Dworcowej.
Na zmiany w centrum psioczą niektórzy kierowcy, bo mniej miejsca jest na zaparkowanie auta. Władze Kcyni twierdzą jednak, że liczba miejsc postojowych się mnie zmniejszyła, tyle, ze są one wyznaczone w innym miejsca. Dodatkowy parking powstać ma na ul. Strażackiej. W planach jest także poszerzenie parkingu, który znajduje się na tyłach Urzędu Miejskiego.
Pięknego Rynku gratulował mieszkańcom Kcyni w sobotę starosta Tomasz Miłowski. Wspomniał, że nie tylko w Kcyni upiększa się centrum. W Szubinie Rynek został objęty programem rewitalizacji. O zmianach na Rynku myślą też władze Mroczy, ale ma się to stać już po wybudowaniu obwodnicy wokół miasta.