Najlepszą absolwentką UMK została Patrycja Mindykowska z konserwacji i restauracji dzieł sztuki (specjalność konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowej). Średnia pani Patrycji za cały okres studiów, których część spędziła na paryskiej Sorbonie, to 4,93. Podczas pobytu we Francji odbywała także specjalistyczne staże we własnym zakresie. Uczestniczyła też w wielu praktykach specjalistycznych organizowanych przez UMK.
- Byłam bardzo zaskoczona, gdy dostałam telefon z rektoratu, że zostałam najlepszą absolwentką - mówi Patrycja Mindykowska. - Wydaje mi się, że otrzymałam ten tytuł, ponieważ potrafiłam też pogodzić studia z pracą. W zawodzie pracowałam przez ostatnie trzy lata. Mam na swoim koncie wiele realizacji - w Chełmnie, Dzieżgoniu, Trójmieście. W ostatnim czasie uczestniczyłam w konserwacji stropu, ścian i drzwi w Toruniu w zabytkowej kamienicy, w której teraz mieści się restauracja.
Pierwszą pracę dostała w sposób tradycyjny, wysyłając CV do wszystkich firm konserwatorskich, na naszym terenie, które znalazła w internecie. Teraz, już z dyplomem w kieszeni, właśnie zakłada własną firmę.
Czytaj także: Absolwencie, zostań w Toruniu! Miasto rozda stypendia i mieszkania
Najlepszy student UMK - Daniel Strzelecki z Lubicza I rok studiów magisterskich na matematyce (specjalność matematyka teoretyczna) skończył ze średnią ocen 5,0. W sierpniu 2014 r. otrzymał nagrodę pierwszego stopnia i złoty medal w 21. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych dla studentów uniwersytetów, które odbyły się w Błagojewgradzie (Bułgaria).
- Pod kierunkiem dziekana prof. Sławomira Rybickiego zajmuję się też pracą badawczą - analizą niezmienniczą, która znajduje zastosowanie m.in. przy rozwiązywaniu problemów mechaniki nieba - mówi pan Daniel.
Wraz z trojgiem studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dostał także grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Generacja przyszłości".
Najlepszy student 2013/2014 jest również przewodniczącym Koła Naukowego Matematyków i współorganizatorem Toruńskiej Letniej Szkoły Matematyki członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej dla Gimnazjalistów.
Przyszłość? Pan Daniel myśli o karierze naukowej. - Gdyby się to udało, byłbym szczęśliwy - mówi.
Czytaj e-wydanie »