
Marzec to dla wielu alergików jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Kończy się zima a przyroda "budzi się do życia". 1 marca rozpoczyna się wiosna meteorologiczna a z końcem miesiąca rozpocznie się kalendarzowa wiosna. To czas, gdy drzewa, krzewy i łąki produkują pyłki. Właśnie w marcu intensywnie pylą popularne drzewa.
Na co trzeba szczególnie uważać? Które rośliny pylą w marcu? Sprawdź teraz kalendarz pylenia na marzec 2023 w naszej galerii >>>>>

OLCHA (OLSZA)
Może kwitnąć wcześniej, bo już w lutym, ale na marzec przypada największe stężenie pyłków tego drzewa i potrwa nawet do kwietnia. Powodują łzawienie, kichanie i nieżyt nosa. Na olchy najłatwiej trafić poza miastem blisko akwenów.

LESZCZYNA
Leszczyna już pyli, chociaż mniej intensywnie niż np. olsza. Pyłki krzewu, który daje orzechy laskowe mogą powodować katar, intensywne łzawienie, a nawet zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki leszczyny mogą też źle reagować na same orzechy. Leszczynę można spotkać w lasach, na działkach i w ogródkach. Stężenie pyłków leszczyny maleje w połowie marca.

TOPOLA
Topola rozpoczęła pylenie w drugiej połowie lutego, ale największe stężenie odnotowuje się w drugiej połowie marca. Topole można spotkać zarówno na wsiach jak i w przestrzeni miejskiej.