Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To świadczenie może wzrosnąć o ponad 3 tys. zł. Rentę socjalną każdego miesiąca pobiera blisko 300 tys. osób. Ustawa trafiła do Komisji

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Sejmie trwa pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która przewiduje zwiększenie kwoty renty z 1217,98 zł netto do minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W Sejmie trwa pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która przewiduje zwiększenie kwoty renty z 1217,98 zł netto do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Lukasz Gdak/ Polska Press
Jak podaje ZUS, w całym kraju co miesiąc wypłacanych jest prawie 300 tys. rent socjalnych. Zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę przewiduje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W czwartek odbyło się jego pierwsze czytanie.

Spis treści

Podwyżka renty socjalnej. W Sejmie trwają prace

W czwartek w Sejmie trwa pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która przewiduje zwiększenie kwoty renty z 1217,98 zł netto do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to wzrost wysokości świadczenia o ponad 3 tys. zł miesięcznie.

Wyzwania, przed jakimi stoją osoby z niepełnosprawnościami, są ważne. Odpowiedzialne rozwiązania na rzecz tego środowiska są priorytetem dla rządu – mówił w czwartek w Sejmie Łukasz Krasoń, pełnomocnik Rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. – To, że jestem wiceministrem w ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest także tego dowodem.

– Mogę zapewnić, że nasze interdyscyplinarne, międzyresortowe, wspólne działanie, słuchanie strony społecznej, sprawi, że te rozwiązania, które będziemy proponować, będą naprawdę tym, na co nasze środowisko czekało – dodał.

– W wielu sprawach możemy się nie zgadzać, ale poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin jest szalenie ważne. Wierzę w to, że życie osób z niepełnosprawnościami stanie się lepsze, że dołożymy do tego wielką „cegłę" – mówił. – Polska potrzebuje osób z niepełnosprawnościami w wielu wymiarach. Powinniśmy prowadzić taką politykę, by potrzeby osób z niepełnosprawnościami były realizowane. Jesteśmy częścią społeczeństwa, pełnoprawnymi obywatelami. Prawo, które jest tworzone, powinno być odzwierciedleniem tej podstawowej zasady – podkreślił.

– Obecna kwota renty socjalnej nie pokrywa koniecznych wydatków związanych z niepełnosprawnością i nie pozwala na usamodzielnienie się, w wyniku czego niepełnosprawni pozostają na utrzymaniu rodziny – wskazali autorzy projektu.

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna jest wsparciem dla osób, które nie nabyły uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunkiem przyznania renty socjalnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest pełnoletność oraz całkowita niezdolność do pracy, która powstała z powodu naruszenia sprawności organizmu w okresie „od dzieciństwa" do ukończenia nauki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS, cytowana w komunikacie.

Kto może otrzymać rentę socjalną?

Rzeczniczka wyjaśnia, że rentę socjalną mogą otrzymać osoby pełnoletnie, u których lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki: powstać musi ona jednak w ściśle określonym czasie, tzn. przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego) w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, ewentualnie w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury.

Renta socjalna może zostać przyznana na stałe - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub na czas określony - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

Należy pamiętać, że renta socjalna może być łączona z rentą rodzinną. W sumie wysokość obu świadczeń nie może przekroczyć dwukrotności kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W momencie przekroczenia tej kwoty obniżamy wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

W razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną przysługuje zasiłek pogrzebowy, na zasadach i w wysokości określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Pobierasz rentę socjalną? Tego może wymagać ZUS

– W momencie, gdy osoba dostająca rentę socjalną podejmie pracę powinna powiadomić nas o podjęciu pracy zarobkowej i osiąganych przychodach – mówi rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Powinna także pamiętać o limitach dochodów – przestrzega.

Jeśli osiągany przychód będzie:

  • Niższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – to rentę socjalną ZUS wypłaca w pełnej wysokości.
  • Wyższy od 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy i nie przekroczy 130 proc. tego wynagrodzenia – renta socjalna zostaje zmniejszona o kwotę przekroczenia, ale nie wyższą niż kwota maksymalnego zmniejszenia (obowiązującą dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),
  • Wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – renta socjalna zostanie zawieszona.

Rentę socjalną ZUS może rozliczyć rocznie lub miesięcznie. Jeśli w zaświadczeniu o dochodach będą wykazane kwoty przychodu uzyskane w poszczególnych miesiącach – to rentę socjalną ZUS rozliczy w obydwu wariantach, tj. rocznie oraz miesięcznie i dokona wyboru wariantu korzystniejszego. Jeśli jednak w zaświadczeniu będzie wykazana łączna kwota przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – to rentę socjalną rozliczy tylko rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: To świadczenie może wzrosnąć o ponad 3 tys. zł. Rentę socjalną każdego miesiąca pobiera blisko 300 tys. osób. Ustawa trafiła do Komisji - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska