Naukowcy zajmujący się ochroną środowiska ujawnili dzisiaj, że toksyczne bromowane środki zmniejszające palność, czyli niebezpieczne chemikalia z odpadów elektronicznych, o których wiadomo, że zaburzają funkcjonowanie tarczycy i powodują u dzieci deficyty neurologiczne, znajdują się w produktach wytworzonych na drodze recyklingu.
- Konsumenci nie wiedzą, że nowe produkty z recyklingowanych tworzyw sztucznych mogą zawierać niebezpieczne chemikalia, które już dawno zostały zakazane – mówi Manuel Fernández, ekspert ds. chemikaliów z organizacji BUND - Friends of the Earth Germany.
Badania wykazały obecność trzech substancji: OctaBDE, DecaBDE i HBCD, które w ramach Konwencji Sztokholmskiej zostały zaliczone do substancji powodujących trwałe zanieczyszczenie organiczne. Szczególną uwagę zwrócono na obecność OctaBDE i DecaBDE, ze względu na fakt, że produkty je zawierające mogą być legalnie poddane recyklingowi, pomimo dobrze znanych negatywnych skutków ich występowania dla środowiska i zdrowia ludzi.
Kupiłeś któryś z tych przedmiotów? Szybko zwróć je do sklepu!
Analiza laboratoryjna 2 zabawek i 5 akcesoriów do włosów z Polski wykazała, że wszystkie 7 próbek zawierało OctaBDE w stężeniach od 1 do 36 ppm, a DecaBDE w stężeniach w zakresie od 6 do 624 ppm. Wyniki wskazują, że toksyczne chemikalia opóźniające spalanie znajdujące się w e-odpadach są obecne na polskim rynku w produktach wykonanych z przetworzonego plastiku.
JAKIE ZABAWKI I AKCESORIA SĄ NIEBEZPIECZNE?
- podróbki kostek Rubika
- spinki do włosów
- grzebyki do włosów
- gumki do włosów
- plastikowe samochodziki
Zabawki dla dzieci: Jaką wybrać? Które są pożądane [ZOBACZ PORADNIK]
Gdyby produkty te były wykonane z materiałów pierwotnych, a nie z materiałów pochodzących z recyklingu, jeden z nich nie spełniłby unijnego rozporządzenia w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych. Zgodnie z unijnymi przepisami dopuszczalny limit stężenia OktaBDE w pierwotnych tworzywach sztucznych wynosi 10 ppm. Dla produktów wytworzonych z materiałów pozyskanych z recyklingu limit ten wynosi aż 1000 ppm!
Pamiętacie zabawki z czasów PRL? [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]
Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że unijna polityka w zakresie recyklingu powinna się zmienić. Na spotkaniu stron Konwencji Sztokholmskiej w 2019 roku, UE powinna wycofać zapis dotyczący zwolnień dla materiałów z recyklingu zawierających PentaBDE i OctaBDE. Rozporządzenie UE w sprawie TZO należy także odpowiednio skorygować, by ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się PBDE w nowo powstałych produktach z materiałów pochodzących z plastiku z recyklingu.
CZYTAJ KONIECZNIE
TE ZABAWKI ZAWIERAJĄ FTALANY
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Jak głosować w wyborach? Jak oddać ważny głos?
Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego