
Przedstawiamy subiektywne zestawienie 10 najczęstszych błędów językowych. Zobacz w galerii >>>>>

Rok dwutysięczny dwudziesty trzeci
To bardzo częsty błąd w mowie. Poprawna forma to rok dwa tysiące dwudziesty trzeci. Kolejny będzie dwa tysiące dwudziesty czwarty. Natomiast dwadzieścia trzy lata temu był rok dwutysięczny (2000). A jeszcze wcześniej tysięczny (1000). Za niecałe 1000 lat będzie rok trzytysięczny (3000), ale już rok później trzy tysiące pierwszy. Zasada jest taka, że nie odmieniamy pierwszego członu tego liczebnika. Przecież osoba urodzona w roku 1990 nie powie, że urodziła się w roku tysięcznym dziewięćset dziewięćdziesiątym, tylko tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym.

W dniu dzisiejszym/wczorajszym/jutrzejszym
Takie zestawienie używane jest najczęściej w stylu urzędowo-kancelaryjnym. Stylistycznie jest to „masło maślane”. Wystarczy prostsza forma: dziś, wczoraj, jutro.

Nieodmienianie nazwisk
Czasem wydaje się, że Polacy boją się odmieniać nazwiska. A zasada jest taka, że odmieniamy KAŻDE! Nie tylko to, zakończone na -ski/-ska. Ta zasada dotyczy też liczby mnogiej, np. gdy mamy na myśli małżeństwo (przyszli państwo Kiedrowiczowie, nie ma w domu państwa Mazurów, Złote Gody państwa Rybaków).