Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

550. urodziny Kopernika w Toruniu
Jedną z największych atrakcji imprezy była - obok kosmicznego tortu dla mieszkańców - gigantyczna figura przedstawiająca słynnego toruńskiego astronoma. Paradę uświetnił najpierw występ orkiestry dętej, a potem popisy grupy bębniarzy Bazarnik Drums. Wydarzenie zorganizowała Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia pod patronatem "Nowości".
Kolejne atrakcje zaplanowano na niedzielę. W Muzeum Okręgowym odbędzie się otwarcie wystawy „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus”. Do 7 maja w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego prezentowane będą m.in. dwa pierwsze wydania tego dzieła: "De revolutionibus orbium coelestium. Libri VI (Norymberga 1543)". Wprowadzeniem będzie wystawa planszowa zaprojektowana przez artystę grafika prof. Krzysztofa Białowicza. Tu będzie można podziwiać artystyczne wizualizacje 14 egzemplarzy pierwszych wydań "De revolutionibus", które znajdują się obecnie w zbiorach 12 bibliotek naukowych w Polsce.
Urodziny Mikołaja Kopernika: także w Młynie Wiedzy
W niedzielę i poniedziałek 19 i 20 lutego w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" przy ulicy Łokietka odbędzie się "Piknik KOPERNIKański. Wszystkie atrakcje będą dostępne nieodpłatnie. Na niedzielę zaproszeni są goście indywidualni, w tym rodziny z dziećmi, a na poniedziałek - przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Torunia i województwa.
Polecamy
W czasie pikniku odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Apollo 11" Marka Czarneckiego. Będzie można wziąć udział w zajęciach mobilnego "Laboratorium Przyszłości". Tu udostępnione zostaną gogle VR wraz z zasobami wirtualnej rzeczywistości w tematyce związanej z astronomią (Układ Słoneczny, widok Ziemi z Księżyca, widoki poszczególnych planet oraz Księżyc 3D).
Na gości pikniku czekać też będzie mobilne planetarium Centrum Nauki "Kopernik". M.in. zobaczą oni nocne niebo nad Toruniem i nauczą się odnajdywać i rozpoznawać gwiazdozbiory zimowego nieba. W "Naukobusie" poznają zagadnienia związane z różnymi obszarami nauki.
Polecamy także: Co wiesz o Mikołaju Koperniku? Sprawdź się! [TEST]
Fundacja "Arte et Marte" zaprezentuje projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Innowacyjna historia". Za pomocą gogli VR będzie można obejrzeć filmu "Kartka z powstania". Z kolei w specjalnym showroomie na parkingu przed Młynem Wiedzy będzie można zapoznać się z grą "Gra Szyfrów", przygotowaną przez Biuro Nowych Technologii Instytut Pamięci Narodowej.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
Podczas pikniku będzie można zwiedzać interaktywne wystawy Młyna Wiedzy: “O obrotach”, “Rzeka”, “przeŻYCIE” i “… To takie proste!”.
Piknik w Młynie Wiedzy: darmowe wejście i dojazd
W niedzielę udział w pikniku będzie możliwy w turach w godzinach 11-13, 13-15 i 15-17. Bezpłatne wejściówki, o ile ich zasób nie został wyczerpany, będą wydawane w niedzielę od godziny 10 przed głównym budynkiem Młyna Wiedzy.
Na piknik będzie można dojechać bezpłatnie autobusem elektrycznym MZK. Obsłuży trasę aleja Solidarności - Młyn Wiedzy. Zatrzyma się na przystankach pośrednich: “Warneńczyka” i “Świętopełka”, a w drodze powrotnej również na “Odrodzenia”. Z alei Solidarności autobus odjedzie o godzinach 10.40, 12.40 i 14.40. Powroty sprzed Młyna Wiedzy o 13.20, 15.20 i 17.20.