Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń będzie miał operę i nowy festiwal

KM
Groniec, Zamachowski, Dereszowska i Kożuchowska wystąpią w Fosie Zamkowej podczas pierwszego Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. A artyści z opery wystawią tam Traviatę.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun

Od 5 do 7 sierpnia Toruń stanie się stolicą muzyki filmowej. Menedżer Starówki Andrzej Szmak twierdzi, że takiego festiwalu nie ma w całej Europie.

- Jego idea nawiązuje do inscenizacji "Prawo i Pięść" kręconej w naszym mieście. Ballada z tego filmu znajdzie się w sygnale imprezy, oczywiście za zgodą spadkobierców jej autorów, czyli Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy Trzcińskiego - mówi dyrektor Szmak.
Zresztą główna nagroda (12 tys. zł) będzie właśnie imienia Komedy.

To festiwal skierowany do do osób, które mają obycie ze sceną, czyli wokalistów, śpiewających aktorów i studentów szkół artystycznych. Rada artystyczna, spośród zgłoszonych utworów, wyłoni 15-20 uczestników konkursu. Wystąpią oni 6 sierpnia w Baju Pomorskim przez jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący i kierownik imprezy), Agata Passent (córka Agnieszki Osieckiej), Katarzyna Groniec, Elżbieta Zapendowska i Małgorzata Kożuchowska.

Ta ostatnia, pochodząca z Torunia, 7 sierpnia wraz z Wojciechem Malajkatem poprowadzi galę festiwalu w Fosie Zamkowej. A na scenie zobaczymy, m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Katarzynę Groniec, Annę Dereszowską, polskiego reprezentanta na Eurowizję Marcina Mrozińskiego oraz toruńskich artystów Bogdana Hołownię i Mariusza Lubomskiego. Gościem specjalnym będzie Swietłana Hodczenkowa - śpiewająca aktorka, odtwórczyni głównej roli w obsypanej nagrodami "Małej Moskwie".

Festiwal zostanie też okraszony imprezami towarzyszącymi, m.in. koncertem muzyki Michała Lorenca i przeglądem filmów muzycznych.

Wcześniej, bo 4 lipca w Fosie Staromiejskiej czeka nas kolejne wielkie widowisko plenerowe - przedstawienie Traviaty Verdiego w wykonaniu artystów z Opery Nova.
- To idealny przykład współpracy toruńsko-bydgoskiej i połączenia potencjału Opery z wyjątkowej urody miejscem - mówi Andrzej Szmak.

Przedstawienie na mobilnych reklamach będzie promowane we wszystkich miastach, które starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dlatego też Toruń spodziewa się także gości z zewnątrz. Głównie dla nich w tym roku postanowiono przygotować 300 miejsc biletowanych (płatnych ok. 50 zł), rezerwowanych przez internet. 100 z nich będzie "zaklepane" dla mieszkańców Bydgoszczy.
Traviata kosztuje miasto 244 tys. zł, a festiwal - 284 tys. (pieniądze dołoży też marszałek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska