Tegoroczne Forum Gospodarcze odbędzie się już po raz 18-sty. Od czterech lat jest organizowane w Toruniu przez stowarzyszenie Współpraca i Integracja. Forum to okazja do poruszenia wielu ważnych dla polskiej gospodarki tematów, dlatego od wielu lat na to wydarzenie zjeżdżają ministrowie, premierzy, naukowcy, prezesi największych firm i banków w Polsce.
W tym roku zaplanowano kilka bloków tematycznych. Jednym z nich będzie rewitalizacja połączenia wodnego między Berlinem a Kaliningradem. Program taki już istnieje i posiada wsparcie Danuty Hübner i Jerzego Buzka . Dużo miejsca, tak, jak w latach poprzednich, zostanie poświęcone naszej współpracy z rynkami byłego bloku wschodniego i możliwością eksportu naszych produktów do krajów byłego ZSRR.
Za to w Berlinie, na "Grune Woche", 22 stycznia rozpocznie się dyskusja na temat przyszłości jesiotra i przywrócenia tej ryby w kujawsko-pomorskich akwenach. Gatunek występował sporadycznie w Wiśle do II połowy XX w. Od kilku lat, z inicjatywy m.in. Polskiego Związku Wędkarskiego oraz stowarzyszenia Integracja i Współpraca jesiotr ponownie ma szanse pływać w polskich wodach. Także w Toruniu, podczas forum, dyskusja na temat przyszłości tej ryby będzie kontynuowana. To nie koniec tematów tegorocznego spotkania.
W salach Filmaru i UMK odbędą się imprezy towarzyszące forum. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w Dniach Smaku. W Filmarze, w dniach 2-3 lutego, posmakujemy lokalnych wyrobów. Za to w Centrum Studiów Wyborczych przy UMK zaplanowano konferencję dotyczącą przemian w demokratycznych wyborach ostanich dwudziestu latach.
Wyższa Szkoła Bankowa będzie natomiast gościć specjalistów, którzy pokażą perspektywy współpracy z krajami Kaukazu. Ineagurację forum zaplanowano jednak w Dworze Artusa. Przybędzie na nią m.in. Józef Oleksy, Michał Kulesza, Marek Zagórski czy Jan Bury.
Czytaj e-wydanie »