Warto zapamiętać

(fot. fot. Muzeum Etnograficzne)
Warto zapamiętać
Malowana księga duszy.
Malarstwo Bogdana Lesińskiego
Otwarcie wystawy 24 lutego, godz. 17.00
Wystawa czynna do maja 2009
Prace artysty gościły w renomowanych galeriach wielu krajów, znajdując nabywców na całym świecie. Nazywany był często tczewskim Nikiforem. Obecność prac Lesińskiego w zbiorach zagranicznych kolekcjonerów, pochlebne opinie wyrażane przy okazji kolejnych wystaw, nie przełożyły się jednak na pozycję malarza w kraju. Tu pozostał artystą znanym głównie w swoim regionie.
W ciągu czterdziestu siedmiu lat pracy twórczej namalował ponad pięć tysięcy obrazów, nie licząc akwarel i rysunków. Stworzył własny, rozpoznawalny styl.
Tym, co dyktowało Lesińskiemu tematy malarskich wizji była jego niezwykła wrażliwość emocjonalna i nieograniczona wyobraźnia. Był w nim przymus tworzenia, wewnętrzna konieczność, granicząca z opętaniem lub powołaniem do przetwarzania codzienności na język i poezję malarstwa. Tworzył odrębny, barwny i egzotyczny zaświat, tak różny od szarej rzeczywistości. Jego obrazy odkrywają takie archipelagi wyobraźni, o których nieświadomie marzymy, śnimy i których pragniemy.
Wystawa w Muzeum Etnograficznym i towarzyszący jej katalog to pierwszy poważny krok do zapewnienia twórczości Bogdana Lesińskiego należnego jej, trwałego miejsca w polskiej kulturze.
Scenariusz wystawy - Bożena Olszewska, Justyna Słomska-Nowak
Opracowanie plastyczne - art. plastyk Iwona Liegmann